| Matei_Ionut_Marian_1991 a întrebat:

corect gramatical este știi cum se spune sau ști cum se spune? Am o disputa cu un prieten și as aprecia foarte mult ajutorul.

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Corect:
Știi cum se spune?

Acum, cine a avut dreptate, tu sau el?

| Irinelp a răspuns:

Stii si sti, de exemplu vei sti, si de exemplu tu stii, sau tu sa stii.

| laurentiutirei a răspuns:

Cele mai des intalnite probleme de scriere le-am regasit la verbele "a fi", "a crea" si "a sti". Daca de primele doua ne-am ocupat in articolele trecute, a venit vremea si pentru problematicul "a sti". Asadar, vorbim despre "stii" versus "sti" si incercam sa aflam cand este corecta fiecare din aceste forme.

"A sti" se conjuga cu doi "i" doar la persoana a II-a sg., indicativ prezent si conjunctiv prezent, la forma afirmativa si negativa.

Astfel, vom scrie:
(tu) stii, (tu) nu stii - indicativ prezent
(tu) sa stii, (tu) sa nu stii - conjuctiv prezet
(tu) o sa stii, (tu) nu o sa stii - viitorul format din conjuctiv prezent

In rest, nu avem alte situatii in care sa il conjugam pe "a sti" cu doi ii. Avem un singur i, la infinitiv si la toate timpurile/modurile care se formeaza de la infinitiv, indiferent de persoana/numar.
infinitiv - a sti
viitor - vei sti
conditional prezent - ai sti
verb + inf. – poti sti
https://www.avocatnet.ro/......A-STI.html