| CrazyKiddd a întrebat:

Cum calculez aria la un triunghi isoscel? Stiu toate laturile, dar habar nu am care e formula.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Într-un triunghi isoscel înălţimea este mediană, mediatoare şi axă de simetrie. Deci, dacă ştii dimensiunile laturilor, s-au format dăuă triunghiuri dreptunghice.

Prin teorema lui Pitagora afli dimensiunea înălţimii. Apoi aplici formula ariei triunghiului, baza x înălţimea supra 2.

După ce ai aflat valoarea înălţimii triunghiului isoscel, aplici formula ariei şi afli aria triunghiului isoscel.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Într-un triunghi isoscel înălţimea este şi mediană, mediatoare şi axă de simetrie.
Coborînd din vîrful triunghiului isoscel înălţimea s-au format două triunghiuri dreptunghice egale între ele.
Prin teorema lui Pitagora afli cateta( înălţimea din triunghiul isoscel)
Afli astfel înălţimea, cunoşti baza( din enunţ) şi apoi aplici formula ariei triunghiului :baza x înălţimea supra 2

| MarianAsh a răspuns:

Imparte triunghiul in 2 parti egale trasand o linie pornind din varful care uneste liniile egale care va fi perpendiculara pe linia de jos. Astfel aria triunhiului isoscel va deveni suma ariei celor 2 mini triunghiuri; cum cele doua minitriunghiuri sunt egale este suficient calcularea ariei unui singur minitriunghi. Deoarece linia pe care am trasat-o cand am format minitriunghiurile este perpendiculara rezulta ca cele doua minitriunghiuri sunt dreptunghice. Linia trasata va fi cateta comunca a celor doua triunghiuri si se poate calcula. Succes.

| ionutz03 a răspuns:

Aria triunghiului este inaltime x baza supra 2

| AndoreaAdda a răspuns:

Mai simplu este cu Formula lui Heron: radical din p x (p - a x p - b x p - c)
Unde:
p - semiperimetrul triunghiului
a, b, c - laturile triunghiului
Atenție la ordinea efectuării operațiilor.

Alte răspunsuri