| yoloqerty a întrebat:

Cum imi dau seama daca un cuvant e Predicat Verbal sau Nominal? Va rog cat mai repede maine am test

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Citește cu atenție, diferențele dintre cele două predicate:

PREDICATUL VERBAL răspunde la ce face subiectul.

Ex. Răzvan este acasă.
Când verbul "este" se poate înlocui cu "a exista" sau "a se afla" este predicat verbal.
În propoziția de sus "este" se poate înlocui cu "se află", deci este predicat verbal. (Răzvan este/se află acasă)

PREDICATUL NOMINAL răspunde la întrebările:
- ce este subiectul?
ex: El este poet (este poet= predicat nominal)

- cine este subiectul
ex. El este prietenul meu (este prietenul= predicat nominal)

- cum este subiectul?
ex: El este bolnav. (este bolnav= predicat nominal)

- ce se spune despre subiect?
ex: Ea a ajuns studentă. (a ajuns studentă = predicat nominal)

Predicatul NOMINAL are o formulă:
predicat nominal (PN)= verb copulativ + nume predicativ

VERBELE COPULATIVE pot fi: a fi, a se face, a ieși, a ajunge, a deveni etc
NUMELE PREDICATIV poate fi exprimat prin toate părțile de vorbire.

ex:
Ea s-a făcut profesoară (a devenit profesoară)
Ea a ieșit profesoară (a devenit)
Ea a ajuns profesoară (a devenit)
Ea a rămas profesoară (a devenit)
Ea pare frumoasă (a devenit)

Când verbele "a se face", "a ieși", "a ajunge" se înlocuiesc cu "a deveni" se formează predicatul nominal.
Când verbul "a fi" (este, eram, fusese etc) se poate înlocui cu "a exista/ a se afla" atunci formează predicatul verbal. Când nu se poate înlocui cu unul din verbele " a exista/ a se afla, atunci formează predicatul nominal.

Ex.
Ea este acasă (se află acasă)
este= predicat verbal
Ea este frumoasă ( aici "este" nu se poate înlocui cu "a exista, a se afla")
este frumoasă= predicat nominal

Să ai success!

| yoloqerty explică (pentru floresdemayo):

Multumesc mult de raspuns, poftim funda

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Predicatul răspundea "ce face?".

Pentru predicatele nominale, trebuie sa știi verbele copulative, cum e: a fi, a deveni, a se naște, a însemna.și așa mai departe. Când le găsești pe astea îi nominal, când nu, e verbal.

La a fi e un pic diferit, când se înlocuiește cu a exista/a se afla e verbal.

El este acolo, merge înlocuit e verbal.

El este frumos, nu merge, e nominal.

| D3I3 a răspuns:

Intrebare random:Ce clasă esti? rolling on the floor maine am sho test si profa a spus ceva despre predicatul asta rolling on the floor)

| Vlog's_Marius_2000 a răspuns:

Trebuie sa știi verbele copulative, cum e: a fi, a deveni, a se naște, a însemna.și așa mai departe. Când le găsești pe astea îi nominal, când nu, e verbal.