Întrebare recomandată | AlexTheBeta a întrebat:

cum pot invata ca sa am note mai mari?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Concentrarea este cheia. Trebuie sa ai atentia fixata pe subiectul pe care tu doresti sa-l aprofundezi si memorezi. Daca nu esti atent, nu vei putea sa retii nimic in mod constient. Pentru a fi atent, trebuie sa alegi ceea ce doresti sa faci mai intai si sa lasi orice gand deoparte. Trebuie sa te ''ancorezi'' in prezent si doar in prezent( 98-99 %). Am zis sa pun procentajul acesta pentru a nu tinde sa dai intr-o obsesie care te-ar putea distrage,stresandu-te,dar da, chiar trebuie sa fi atent cand inveti ceva. Ce e de facut? Imbina utilul cu placutul si cauta sa asociezi informatiile cu ceea ce te intereseaza. Afla la ce se folosesc anumite informatii si nu uita ca, de fiecare data cand inveti ceva nou, iti dezvolti creierul, asta insemnand ca nu este o pierdere de timp sa inveti orice. De ce? Pe langa faptul ca nu stii cand te ajuta o informatie, creierul tau va fi deja antrenat sa invete cat mai multe si sa faca fata la experiente din ce in ce mai grele. Spor!

20 răspunsuri:
| claudiu89 a răspuns:

Secretul e sa inveti pentru tine si sa te intereseze ce inveti, astfel sa fii dispus sa aprofundezi si sa inveti mai mult decat ti se preda, nu ca vrei note mari, ci pentru ca te intereseaza. Cred ca interesul ala vine o data cu varsta dupa ce dispar notele.

Uita-te la cat mai multe tutoriale/lectii pe internet si/sau citeste cat de mult poti. Eu personal ma uit la multe tutoriale despre orice. Sunt lectii de matematica pe Youtube, poti face exercitii de acolo, si desigur, repetitia e cel mai important.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti spunem la toamna, dupa vacanta asta mare-mare!
Ca de-ti spunem acum, uiti pana la toamna! happy

| 1231242 a răspuns:

Daca inveti pentru note, ve fi un robotel trist..ca mine!

| NameInUse a răspuns:

Cu cartea in fata.

| ĄĿiŒ a răspuns:

Un sfat din experienta, mergi la biblioteca si incearca sa inveti acolo. Daca iti este greu sa te concentrezi acasa incearca sa mergi la sala de lectura si sa inveti acolo. Ai parte de liniste si inevitabil cand vezi ca cei din jurul tau invata tu nu poti face decat acelasi lucru. Spor!

| moshulica a răspuns:

Eu zic sa nu te mai gandesti la asta ca te intristezi degeaba. Trage tare cu distractia! Da-le incolo de note, sunt bune si alea mici. Explica-le la ai tai ca ai altele mai importante de facut si efectiv nu-ti mai ramane timp si pentru invatat. Bafta!

| Dontaskme2004 a răspuns:

In primul rand nu invata pentru note mari ca nu va merge, invata pentru tine! Fii atent la ore, inveti acasa si faci teme. De obicei la materia care iti place inveti repede. Stai in camera ta, cu telefonul pe silentios si inveti. Totul depinde de tine si vezi ca lenea nu te ajuta, chiar vei regreta mai tarziu.

| BuffaloSoldier a răspuns:

E vacanta acum laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdiy14 a răspuns:

Simplu copiaza

| Alinaka a răspuns:

Pui burta pe carte happy

| andrabella a răspuns:

Sa nu mai stai asa mult pe pc si sa pui mana pe carte

| Pisica137 a răspuns:

Repeti lectia, faci exercitii, daca esti la mate sau fizica sau chimie. Dar daca vrei la restul unde sunt doar definitii, faci astfel:
-citesti lectia de cateva ori, dar sa o citesti cat sa o intelegi:
-iei o foaie si un pix, scrii lectia pe foaie fara sa te uiti in caiet;
-dar trebuie sa o scrii e mai multe ori;
-sau incepi si plangi, si dupa te apuci sa inveti, asa faceam cand eram clasele I-V.
Bafta! :p :0

| AlexTheBeta explică (pentru Pisica137):

Multumesc pentru raspuns

| CristinaLove1 a răspuns:

Simplu,te concentrezi

| Raudelacrimi1 a răspuns:

Buna. Incearca sa inveti la inceputul semestrului cat mai mult in asa fel incat profesorii sa te remarce si sa te noteze pe caiet pentru activitate. Ridica mana si vei fi remarcat. daca incerci de la inceputul semestrului sa iei note mari, restul semestrului iti va fi mult mai usor sa mentii o medie buna.

| adryanaa04 a răspuns:

Pentru a avea note mai mare trebuie in primul rand sa acorzi atentie orelor de curs: sa fii atent, sa exersezi, sa intrebi cand nu stii.
Important este si odihna, deci, incearca sa dormi 8 ore noaptea.
Repeta, exerseaza, si fa-o pentru tine.

| Ianzo a răspuns:

Eu zic sa te concentrezi mai mult la lectii, incercand sa le retii in felul tau, pentru a.ti fi mai lejer.
Si sa nu inveti motamo, daca nu intelegi iti poti intreba profesorul pana intelegi.
Pe scurt: Invata in felul tau!winking

| Anonimuyffc a răspuns:

Simplu,nu inveti acasa esti atent doar in clase si mai raspunzi cat sa te vada profesorul, daca ai vreun test ceva invata cu o ora inainte, fiind presat de timp vei invata mai repede plus cateva notiuni retinute din clasa iei o nota mare.O data am invatat la chimie vreo 10 minute de mi-a zis aia ca se vede ca am invatat foarte mult acasa happy