| BitKode a întrebat:

Cum pot sa invat si eu engleza la nivel avansat? Stiu cam de incepator spre mediu (mai mult mediu), adica ma descurc la tradus, citit etc. Stiu sa ma prezint, chiar pot sa port o conversatie simpla dar imi ia mult timp sa traduc cand vorbeste cineva cu mine. Trebuie sa stau si sa traduc cuvant cu cuvant ce a spus respectiva persoana. Cum as putea sa imi imbunatatesc engleza? Cum pot invata mai multe cuvinte, expresii? Sunt dispus sa aud cat mai multe sfaturi.
PS: Vreau sa scap de acest obicei sa traduc cuvant cu cuvant!
Mersi! Dau funda!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru vocabular și scrierea cuvintelor poți citi cărți și articole în engleză, iar pentru pronunție: filme, muzică, emisiuni, jocuri. Dacă știi pe cineva cu care poți avea conversații în engleză ar fi foarte bine pentru că exersezi și pronunția și cuvintele îți vor veni mai ușor, vei înțelege din context, fără să traduci fiecare frază.
Pentru expresii des folosite, îți recomand să scrii "most used english idioms" pe Google și găsești și explicații.

| Romb3r a răspuns:

Pai,citeste carti in engleza, priveste filme sau pur si simplu joaca jocuri video cu subtitrarile in engleza pornite.Asa,vei invata mult mai repede cum se pronunta CORECT cuvintele des intalnite si sensul expresiilor. Daca te apuci sa inveti toate regulile de pronuntie nu realizezi nimic.Multe cuvinte se pronunta si se sriu aproape identic dar au un sens cu totul altul.Atunci cand vorbesti cu cineva in engleza, incerca sa nu dai raspunsuri demne de vreun academic, ci raspunsuri cat mai simple ci corecte.Incearca sa vorbesti cat mai des si sa CHIAR gandesti in engleza.Toate cele bune, FUNDA? big grin