| LawlietL886 a întrebat:

Cum se calculează mediile pentru admiterea la liceu?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

0,2(ca asta inseamna aia 20%) înmulțit cu media de pe cei patru ani la care se adauga 0, 8(80%) înmulțit cu media dintre cele 2 materii de la examen
de exemplusadsa zicem ca 8, 4 e media de pe cei 4 ani de gimnaziu) : 8, 4 x 0, 2 =1, 68
sa zicem ca 9, 5 e media dintre romana si mate obtinuta la examen (asa mi-a venit mie sa calculez cu numerele astea random) 9, 50 x 0, 8 =7, 6
si adunate dau 9, 28
(L chiar e qt da-i pacat ca nu a putut sa demonstreze SINGUR ca Light e de fapt Kira, imi pare cam naspa ca a murit din cauza ca el nu a avut ajutor din partea altora (asa imi place sa cred) cum a avut Light) ma rog...bafta!

| dox1337 a răspuns:

Https://www.admitereliceu.ro/calculati-medie-admitere-liceu
uite aici calculator automat pentru media de admitere la liceu.
pui mediile de la evaluare nationala si din clasele 5 8 si iti calculeaza media de admitere automat