| anonim_4396 a întrebat:

Cum se numesc acele persoane care văd doar partea bună dintr-o situație rea?
Cum se numesc acele persoane care văd doar partea rea din orice situație bună?
Cum se numesc acele persoane care văd doar ce este frumos în orice este urât?
Cum se numesc acele persoane care văd doar ce este urât în orice este frumos?

Nu vorbesc de optimism sau pesimism aici.

Mi-a zis odată fostul meu profesor de filozofie, dar am uitat complet.

Ştie careva?

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Cei care reusesc sa vada doar partea buna in orice sunt optimistii. Ei sunt cei care stiu sa fie fericiti. Cei care o vad doar pe cea rea sunt pesimisti si din pacate sunt si nefericiti.

| SEMIHA a răspuns:

Un om înțelept, va vedea mereu o parte bună în orice rău. O va vedea ca pe o lecție care îi va fi de folos mai târziu în viață! Din situații bune nu prea ai cum să vezi părți rele! Dacă e așa, persoanele alea sunt negativiste și nu se pot bucura nicicând de momente frumoase, vor aștepta mereu să vină "furtuna" după vreme bună! Persoanele care văd doar frumosul chiar și în ceva mai puțin plăcut, sunt persoane cuprinse de bunătate. Ele nu judecă și nu fac discriminări. Iar persoanele care văd doar parte "urâtă" în orice este frumos. sunt persoane nemulțumite, frustrate, revoltate și negativiste.

| weloveit a răspuns:

Empatici, altruisti, egoisti,