| losseru a întrebat:

Salut TPU,d.p.d.v chimic, apa este un oxid?

4 răspunsuri:
| BlackRipper a răspuns:

Stiu ca din cauza ca apa contine oxigen, ai fi tentat sa crezi ca este un oxid. Dar, in functie de circumstantele in care se afla si de substantele cu care interactioneaza, apa se comporta fie ca un acid, fie ca o baza.

| Anonim1005 a răspuns:

Deoarece apa are formula H2O sau H-OH, nu se pate spune ca este oxid pentru că are radicalul OH. În mod normal dacă o substanță începe cu H este acid, iar dacă se termină cu OH este bază. Acidu este într-un fel opusul bazei. Asta dovedește că apa este neutră: nu este nici oxid, nici hidroxid (bază) și nici acid. De exemplu dacă testezi apa cu turnesol acesta se face mov deoarece asta e culoarea pe care o ia în mediul neutru.

| losseru explică (pentru Anonim1005):

Definitia oxidului spune ca el este un compus binar al oxigenului cu un alt element metal sau nemetal.este putin ciudat totusi...h2o contine oxigen, si un al doilea element fiind hidrogenul.

| Anonim1005 a răspuns (pentru Anonim1005):

Se poate comporta fie ca o bază fie ca un acid în funcție de elementul cu care este pusă să reacționeze.