| Katherine2111 a întrebat:

Salut TpU!
Dacă ești născut în Spania din părinți români cu cetățenie spaniolă ce nr va avea cnp-ul având în vedere faptul că ești născut după 2000 și ești de sex feminin?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

No lo sabe nadie, de todas formas si quieres quedarte en ES creo que a los 14 o 16 vas al registro civil - juzgado y decides si coges la nacionalidad española o te quedas con la rumana. Es una tonteria tener DNI rumano si naciste en España pero bueno asi son las tonterias del sistema que llevan

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai certificatd e nastere romanesc, parintii tai pot merge la Ambasada Romaniei in Spania si pot cere sa ti se elibereze un certificat de nastere romanesc, care va contine si acel CNP.
De altfel asa se procedeaza si cu certificatele de casatorie, fiind duplicate pentru Romania.
CNP -ul contine data nasterii tale, sexul dar si un cod unic, dat de sistemul computerizat Romanesc, de la serviciul Evidenta Populatiei.

| JicaContra a răspuns (pentru Violleta2022):

Cred ca se refera NUMAI la prima cifra:
in teorie 8 pentru ca e fata:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cod_numeric_personal
in practica, 1. chiar te mananca, chestia asta?!? si 2. stie ei de la piulitie ce numar sa iti puna, si daca iti pun gresit, CUI II PASA?!? ca nimeni nu verfica VREODATA, daca e numarul corect, doar il iau ca atare si cu asta basta

| Violleta2022 a răspuns (pentru JicaContra):

Nu-ti fa probleme, stiu la ce se refera, fiindca am intalnit un caz similar la Consulat, care isi facea certificat de nastere romanesc, doar ca sa primeasca CNP, fiindca dorea sa capete si cetatenie romana.