| Stargoz a întrebat:

Dacă iti tii respiratia mult timp dar fara sa lesini sau sa iti pierzi constiinta se poate intampla ceva rau? (Adică se poate intampla ceva rau cu corpul tău daca iti ti respiratia pana nu mai poti tu, desigur fără să lesini?)

Răspuns Câştigător
| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Poti incerca dar corpul uman are un sistem de protectie care atunci cand isi depaseste limita vei respira automat.
Respiratia controlata poate face multe chestii interesante corpului uman, ea poate fi telecomanda emotiilor tale.
Un exemplu de chestii wow datorita unei anumite tehnici de respiratie vei gasi cautand Whim Hof Method pe Youtube.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De obicei iti pierzi cunostinta. Constiinta este altceva.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu te sugrumi cu ceva si doar iti tii respiratia nu e bai, cand senzorii din organismul tau o sa detecteze lipsa de oxigen o sa respiri fara sa vrei chiar si inconstient.

Si da evident ca se pot intampla multe fara oxigen, sa zicem doar ca un mare fan al oxigenului e creierul tau care tinde sa fie primul care sufera in cazul lipsei. Dupa doar 3 minute fara oxigen incepe sa sufere.

| doctorandus a răspuns (pentru RoCkKiD):

E o diferenta intre "creier trei minute fara oxigen" si "nu respiri cinci minute". Ca daca nu respiri tot mai ai oxigen in plamani si in sange, nu dispare imediat din creier.

A, da, nu lipsa oxigenului produce reflexul de a respira, ci prezenta dioxidului de carbon. Deci daca respiri azot pur sau heliu pur nici macar nu devii constient ca n-are oxigen. (Asta e o metoda de eutanasiere.)

| doctorandus a răspuns:

Eu mi-am tinut-o o data cinci minute, dar nu a fost usor, a fost ca naiba.

| Crackman a răspuns:

Daca nu lesini, n ai nimic.
Daca treci de pragul ala o sa ramai fara aer iar dupa 3 minute creierul tau se v a face ca o gelatina, eventual daca te salveaza cineva o sa fii o leguma pana te taie de la apart

| Vladescape a răspuns:

Nu se poate întâmpla nimic rău. Dar dc ai incerca.