| SporeBox a întrebat:

Daca ma duc pe profilul de mate-info in clasa a 9-a o sa ia totul de la 0 cu informatica? Eu am facut niste cursuri extra-scolare de informatica si am invatat putina informatica dar nu stiu prea mult. Am si la scoala o ora de informatica optional dar lucram mai mult in html si word si nu invatam prea multe. Ar trebui sa invat ceva inainte de liceu sau o sa invat tot ce trebuie atunci?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, de la 0 te ia. Mergi acolo, nu trebuie sa inveti nimic inainte. Succes.

| PainTech a răspuns:

Daca ma duc pe profilul de mate-info in clasa a 9-a o sa ia totul de la 0 cu informatica?

Da. Se ia totul de la 0.

"Am si la scoala o ora de informatica optional dar lucram mai mult in html si word si nu invatam prea multe"

Nu confunda TIC-ul cu informatica. Sunt doua lucruri complet diferite. La informatica faci algoritmi și limbaj de programare ( după programa de acum 20 de ani din păcate).

Ar trebui sa invat ceva inainte de liceu sau o sa invat tot ce trebuie atunci?

Nu e necesar, dar ar fi binevenit. Informatica e destul de dificilă și dacă ai ști o parte din materie dinainte ți-ar fi mai usor. Găsești tot ce ai avea nevoie pe internet. Unele chestii sunt explicate mai bine pe internet decât la școală.

| Osneros a răspuns:

O să te ia de la zero, dar e bine să ai așteptări realiste.
Informatica e despre rezolvarea problemelor, nu despre limbajul X sau Y și o înveți singur, nu la liceu. La liceu ar trebui să primești ajutor de forma resurselor de învățare (în general profesori) și sfaturi.
By the way, nu te aștepta să înveți practici moderne la liceu. Probabil o să înveți să scrii cod de doamne ajută, că în mare parte atât știu și profesorii. Anul trecut încă se preda Pascal la mate-info.
Ca ultimă notă, 3 tag-uri de HTML și subliniat de cuvinte în Word NU e informatică.

| Maxxxi a răspuns:

De cum te duci la liceu o sa te ia de la 0. Daca ai facut gimnaziul la Colegiul de mate-info e posibil sa fi facut tu niste ore dar oricum te ia de la 0 sunt sigur de asta.Si oricum informatica nu e asa grea dar nu seamana cu html deloc si cu word nu are legatura e vorba doar de algoritmi. Sper ca te-am ajutat.Succes!

| Maxxxi a răspuns:

Cursurile sunt dupa cum ai zis tu extra-scolare ceva in plus fata de ce ai faceai in gimnaziu.Cei de la liceu nu o sa va aleaga pe cei ce ati facut cursuri extra-scolare si sa va separe de cei ce au facut.Cursuile pe care le-ai facut nu afecteaza cu nimic situatia ta, si html e foarte diferit de c++ dar macar ai inteles notiunea de algoritm te avanteajeaza putin.Eu sunt clasa a 10 si iti spun ca daca intelegi informatica de la inceput si o intelegi dupa o sa iti fie foarte usor, trebuie sa inveti happy.