| expertinIT a întrebat:

dau funda. ce este o aglomeratie urbana?

Răspuns Câştigător
| Anonymus314 a răspuns:

Nici n-ati luat-o de pe google.

5 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Un oras unde sunt foarte multi oameni de n-ai loc nici sa respiri.

| Mik3 a răspuns:

Aglomeratia urbana

Aglomeratia urbana este formata in jurul unui oras mare, iar conurbatia, din mai multe orase comparabile intre ele ca dimensiuni.

Conurbatia reprezinta un sistem teritorial constituit din mai multe orase mari (orase satelit) care graviteaza in jurul unui oras important economic (oras polarizator).

Ideea de conurbatie este bine ilustrata prin concentrarea teritoriala de orase a zonei Rurh din Germania, orasele principale (dintre care Essen este situat central) fiind comparabile intre ele ca dimensiuni.

Alte conurabatii europene clare sunt Randstadt Holland (care reuneste principalele orase olandeze), Katowice (sau Silezia Superioara, in jurul orasului industrial Katowice), Donetk(suprapusa zonei urban-industriale Donbass).

Aspectele sunt diferite in cazul regiunii Tokyo, care poate fi interpretata ca o aglomeratie urbana (Tokyo fiind mai mare decat orasele din jurul sau), dar si ca o conurbatie (aceste orase fiind, la randul lor, foarte mari).In mod similar zona Osaka-Kobe s.a.

In multe cazuri insa,, aspectul de aglomeratie urbana este foarte evident (Ciudad de Mexico, Londra, Paris, Moscova, Calcutta, Seul ).

Aglomeratiile urbane au si functii de metropole, de diferite dimensiuni functionale si teritoriale (mondiale, continentale, nationale, regionale). Funda! big grin

| Anonymus314 a răspuns (pentru Mik3):

Nici n-ati luat-o de pe google.

| nameuser a răspuns:

Aglomeratia urbana: concentrare urbana formata de un oras de talie mijlocie sau mare si zona din jur care graviteaza spre acesta,incluzand alte orase, mai mici, dar si sate, care manifesta o mare dependent economica, comerciala, cultural etc. de principalul centru urban

| Aide a răspuns:

Un oras foarte mare care devine aglomeratie urbana datorita un zacamine care se afla in sol : Rin-Ruhr (Germania) - Kiev (Ucraina).

| anyshor a răspuns:

Aglomeratia urbana este formata in jurul unui oras mare, iar conurbatia, din mai multe orase comparabile intre ele ca dimensiuni.

Conurbatia reprezinta un sistem teritorial constituit din mai multe orase mari (orase satelit) care graviteaza in jurul unui oras important economic (oras polarizator).

Ideea de conurbatie este bine ilustrata prin concentrarea teritoriala de orase a zonei Rurh din Germania, orasele principale (dintre care Essen este situat central) fiind comparabile intre ele ca dimensiuni.

Alte conurabatii europene clare sunt Randstadt Holland (care reuneste principalele orase olandeze), Katowice (sau Silezia Superioara, in jurul orasului industrial Katowice), Donetk(suprapusa zonei urban-industriale Donbass).

Aspectele sunt diferite in cazul regiunii Tokyo, care poate fi interpretata ca o aglomeratie urbana (Tokyo fiind mai mare decat orasele din jurul sau), dar si ca o conurbatie (aceste orase fiind, la randul lor, foarte mari).In mod similar zona Osaka-Kobe s.a.

In multe cazuri insa,, aspectul de aglomeratie urbana este foarte evident (Ciudad de Mexico, Londra, Paris, Moscova, Calcutta, Seul ).

Aglomeratiile urbane au si functii de metropole, de diferite dimensiuni functionale si teritoriale (mondiale, continentale, nationale, regionale).