| ReOp a întrebat:

Dau funda!
Ma numesc Catalin sunt clasa a8a si locuiesc in Prahova. Astazi m-am decis sa ma gandesc serios pe ce profil vreau sa ma duc. Ceea ce mi se potriveste ar fi stiinte sociale inca exista mici problema.
In judetul meu exista foarte putine licee cu profil Stiinte Sociale.
LICEUL TEHNOLOGIC "1 MAI" PLOIESTI - Performante scauze, medie de admitere ff mica [ 4.65]
COLEGIUL NATIONAL "NICOLAE IORGA" VALENII DE MUNTE - 7.53 - Foarte departe de locatia mea, as petrece toata ziua in autobuz.
COLEGIUL NATIONAL "NICOLAE GRIGORESCU" CAMPINA - 8.03 - Media putin cam mare. Media mea pe 5-8 este de 9.20 iar in examen ar trebui sa iau 7.67 ca sa imi iasa 8, 03 dar pe mine ma cam bate matematica si nu cred ca se va intampla asta.
+ La Campina pe durata scolii + transportului dus-intors as pierde 12h/zi...
Restul liceelor au medii de admitere mai mari.
Ce credeti? Anul acesta vor fi mai mici mediile de admitere?
Daca nu, cum sa fac? Va rog, am nevoie de ajutor...
P.S. IN orasul meu exista un singur liceu cu medie de admitere 5 si nu are decat 3 profiluri: Comert, Filologie si Economic.
Filologia NU ma incanta din cauza ca fac ff multa latina si dau teza din latina.
P.S.S. Eu la examen ma astept sa iau in jur de 6.20-6.50 + media 5-8 >- 7.18

1 răspuns:
| WithoutName123456789 a răspuns:

Filologia nu este foarte diferita de Stiinte Sociale, la filologie mai faci mate pana in clasa a 11-a, insa la Sociale nu scapi de ea.Incearca sa inveti mai mult si mai ales la matematica vezi pe subiectul de examen exercitiile la care nu te descurci, roaga proful/profa sa ti le explice, si rezolva altele de genul pana cand vezi ca le stapanesti.In loc de latina o sa dai teza la Logica/Psihologie/Sociologie/Economie/Filosofie.Nu sunt cele mai misto materii.In liceu nu te stresa sa iei notele cele mai bune, invata la ce e mai important si incearca doar sa treci la materiile neimportante, cum ar fi latina, in caz ca mergi pe filologie.Peste 4 ani cand o sa dai Bac-ul o sa vezi cat de putin au contat celelalte materii fata de cele obligatorii pentru BAC.Sa nu deviem de la subiect, mergi la un liceu mai bun, si la un profil care iti place.Invata si fi perseverent.Roaga-i pe ai tai sa iti plateasca niste meditatii, la urma urmei, investesc in viitorul tau.