| MihaiNabul a întrebat:

Dau funda.
Sunt Clasa a-8-a si nu stiu pe ce profil sa ma duc.
Urasc Fizica, chimia, Latina si iubesc Romana,Istoria, Biologia, Engleza.
M-am gandit sa ma duc la Stiinte Sociale dar e o mica problema. Am inteles ca se face destul de multa geografia, eu nefacand 1 ora SERIOASA de geografie in viata mea. [La geografie am o profesoara tinerica care nu poate impune linistea, etc.]
La Stiinte Sociale sa face mate si fizica doar pana in a-10-a?
Ce profile recomandati? La ce se da bac-ul? Dar tezele?

Răspuns Câştigător
| Cduncfujndf a răspuns:

Eu zic să te duci pe profil de filologie. Faci matematică, fizică și chimie doar în clasa a 9 a și a 10 a. Apoi scapi de ele. Cu latina nu e așa de mare problema, eu sunt a 9 a și am decât o oră pe săptămână de latină.
La bac scapi de matematică, dai doar la română, istorie și o materie la alegere dintre geografie, logică, etc.
Română o să ai de 4 ore pe săptămână, istorie 2 ore, biologie o oră, engleză 3 ore.
Eu zic că e un profil bun.

4 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Filologie - teza la latina in fiecare an, banuiesc ca pica.
Matematica-Informatica, Stiintele Naturii - Fizica si Chimie din plin, banuiesc ca pica.

Stiinte sociale - E drept, se face geografie mai mult decat la celelalte specializari, dar nu e o materie grea. Matematica se face doua ore pe saptamana in fiecare an, Fizica-Chimie-Biologie nu se mai face din clasa a 11a. Cred ca aceasta este specializarea potrivita.

| Ionut231312 a răspuns:

La sociale multa geografie? 2 ore se fac, iti spun ca sunt pe a 12-a la stiinte sociale.

Mate faci pana intr-a 12, inclusiv, iar fizica faci doar pe a 9-a...
BAC-ul il dai la Romana, istorie, si la alegere intre geografie, filosofie, logica, economie, sociologie, psihologie.

Teze dai la romana, engleza, istorie(sau geografie, este la alegere pana intr-a 12-a cand esti obligat sa dai la istorie), si la stiintele pe care le faci in acel an(logica, sociologie, filosofie, psihologie, economie)...multa bafta. happy

| MihaiNabul explică (pentru Ionut231312):

Cu latina cum e?

| Ionut231312 a răspuns (pentru MihaiNabul):

Nu prea faceam latina, avem o profa care ne lasa sa facem ce vrem, si, probabil ca stii ca profesorii de latina sunt si de romana(nu stiu daca mereu, dar de obicei asa sunt), si ne spunea comentarii la romana inainte de teste laughing