| anonim_4396 a întrebat:

deci parintii mei mă obligă sa scriu o culegere pe vacanța care e inutilă pentru că culegerea aia am făcut - o la școala bine, doar câteva pagini cu probleme dar ei in fiecare zi ma obligă sa scriu. Cum îi pot face să le arăt ca e inutilă? Astăzi în orașul meu sunt Zilele Olarilor și m-am gândit să ma uit la un film că să mai treacă timpul. Nici 10 minute dupa ce pornesc filmul la minutul 9 si 23 ma striga tata si ma intreaba daca am scris ceva, eu i-am zis ca nu si el a zis ca nu ma ia in oras la festivalul ala daca nu scriu. Am ajuns pe la pagina 60 din 180 dar e imposibil să termin culegerea aia pâna pe 9. Ei spun că toate paginile sunt completate și doar că sunt 1 sau 2 exerciții pe o pagină.
Dar credeți-ma nu e așa, exercitiile sunt foarte obositoare si in vreo 2 ore scrii o pagina sau maxim 2, sunt foarte grele dar eu stiu sa le rezolv si mi se par inutile sa le mai scriu incă odată.
Cum îi pot convinge să nu mai trebuiasca sa scriu? Scuzati categoria nu am gasit alta mai bună

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ale5184 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa continui sa scrii. Chiar daca stii raspunsurile si ti se pare inutil, e bine sa mai exersezi. Oricum, nu prea poti sa ii convingi si mai mult o sa va certati. Continua sa scrii cat poti incat sa fie si ei mulțumiți si tu. Nu cred ca vor sa termini cartea, ci sa vada ca iti dai silinta. Spor!

| anonim_4396 explică (pentru Ale5184):

Ei niciodata nu sunt multumiti de cat scriu eu Sa faca ei daca sunt asa de usoare

| anonim_4396 explică (pentru Ale5184):

Mersi pentru raspunsul inutil

| Ale5184 a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul nu e inutil, doar ca nu iti convine tie. Bafta. Meriti din plin!