| mirel12314 a întrebat:

doar ce am inceput clasa a 9 a pe profil filo-bilingv, examenul de bilingv l-am luat cu 75 de puncte, sunt destul de stresat pentru ca doamna noastra de engleza este destul de exigenta, eu fiind foarte slab emotional am inceput sa plang inca din prima zi cand am ajuns acasa pentru ca ma gandesc ca nu o sa rezist la acest profil! Voi ce parere aveti si ce sfaturi imi dati? Ajutor va rog!

Răspuns Apreciat de Editori
| Serpisorul a răspuns:

Cred ca problema nu este lipsa aptitudinilor tale, ci increderea ta in tine si in ceea ce stii. Ai putea sa te uiti la cateva videoclipuri motivationale sau chiar sa citesti o carte despre dezvoltare personala, te va ajuta foarte mult sa te apreciezi la adevarata ta valoare.
E normal sa ai emotii, mai ales in clasa a 9 a. Trebuie sa ai incredere in tine si in ceea ce stii. Sfatul meu este sa nu renunti daca asta este ceea ce iti doresti, de multe ori nu calea usoara este cea mai buna. Multi o cauta pentru ca nu au curajul sa infrunte greutatile. Este alegerea ta, dar sfatul meu este SA NU TE DAI BATUT daca asta este ceea ce iti doresti.
"Cu cat ajungi sa stii mai multe, cu atat realizezi cat de putine stii de fapt."

| mirel12314 explică:

Multumesc mult de sfat crezi ca putem vorbi undeva in privat intsgram Facebook? M-ai ajuta

| Serpisorul a răspuns:

Adviceforo poti sa dai follow si sa imi dai mesaj

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"examenul de bilingv l-am luat " - inseamnă că eși bun, de ce n-ai rezista?

| mirel12314 explică (pentru sierra1):

Pentru ca imi e frica si sunt destul de pesimist

| Yurisa a răspuns:

Poti sa faci pregatire la engleeza daca nu te simti pregatit, dar ma gandesc ca stiai ce te asteapta cand te-ai inscris. Grow a pair!

| mirel12314 explică (pentru Yurisa):

Stiu ca pot face dar doar ce am terminat cu pregatirile din clasa a 8 a pentru evaluarea nationala!