| Qweerrrtttyyy a întrebat:

Dupa cum stiti,unii, luni si miercuri este examenul de absolvire de clasa a 8-a.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Cum pot sa invat toate argumentarile la Limba Romana,fara sa le incurc,cu romana nu prea stau bine la literatura,adica la comentarii si argumentari, la mate ma descurc.Dar imi e frica la romana.Cum credeti ca le pot invata pe toate eficient? MULTUMESC ANTICIPAT! happy

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Nu invata argumentarile pe de rost, deoarece daca la examen iti va pica o opera la prima vedere, nu te vei descurca fiindca tu ai invatat o demonstratie ce se aplica pe o anumita opera.
Din cate stiu eu in programa sunt genurile liric si epic, nuvela, pastel, schita, basm, fabula, caracterizare.
Daca vi s-a dat vreun plan pentru fiecare, invata-l pe acela.
Daca nu, invata definitiile si trasaturile fiecarui gen.
De exemplu, o argumentare la genul epic incepe cu definitia aplicata pe text a acestui gen, apoi cu trasaturile genului aplicate pe text si concluzia.
Bafta!

3 răspunsuri:
| angelcore a răspuns:

Doamne fereste! Cum sa inveti toate argumentarile? Nu se poate asa, dar e simplu pentru ca e un tipar dupa care se face un text argumentativ, poti sa il cauti pe net, e simplu, pentru ca trebuie sa spui ce crezi tu despre textul respectiv. Succes happy