| LawlietL886 a întrebat:

Eu la liceu vreau să fac filologie. Când am intrat pe site-ul liceului la care vreau să merg acolo scrie nota medie de admitere de anul trecut care era de 7, 70. Aia este media de pe toate clasele și evaluarea națională sau doar nota de la examen?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este media minima de admitere in liceu (media ultimului intrat) cu care s-a intrat la liceul respectiv.
Media de admitere in liceu este compusa din media la evaluarea nationala, in proportie de 80% si media generala a cl.V-VIII, in proportie de 20%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E media de admitere la liceu rezultată din metoda de calcul valabilă anul trecut.

| Anon31241212 a răspuns:

La media de pe toate clasele si evaluare nationala combinata. Iti afiseaza nota finala. (Nota finala e nota de la evaluare + cea din ani ). Media din ani reprezinta 20% din cea finala.
Asta inseamna ca s-a intrat cu 7.70 la clasa care vrei. Succes!