| Alinush_Alin_1997 a întrebat:

Explicati-mi si mie va rog cand,,un si o,, este articol nehotarat si cand este numeral. Vreau sa-mi explicati voi cat mai amanuntit, nu sa-mi da-ti site-uri.Cel care ma face sa inteleg primeste Funda!

1 răspuns:
| ElisaIoana222 a răspuns:

Hei! Sunt articole cand nu sunt folosite intr o insiruire de cuvinte, cand nu mai exista alte numerale in propozitie. Ex. El a cumparat o carte. Ea are un catel. In cazul in care sunt folosite intr o insiruire, alaturi de alte numerale este numeral Ex. El a cumparat o carte si trei caiete. Ea are un catel si doua pisici.