| Puiu271 a întrebat:

Imi poate explica cineva va rog cum se calculeaza Produsul Intern Brut pe locuitor? Am nevoie urgent se apropie BAC-ul cu pași repezi și tot nu am învățat cum se calculează. Mentionez ca nu am facut deloc meditații și profa a uitat sa explice.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| gratargratar a răspuns:

Probabil iti trebuie pentru geografie. Asa incat problema o sa-ti dea valoarea PIB, si nr. de locuitori. Tot ce trebuie sa faci este sa imparti PIB la nr. de locuitori ca sa aflii cat PIB produce fiecare locuitor.

PIB-ul este, asa cum spune si numele, produsul unei economii intr-o tara. Exista trei metode de calcul al PIB-ului, dar cea mai folosita este cea a consumului: PIB = C + G + (Ex-Im) + I
Ceea ce spune formula asta este ca putem afla indirect cat a produs o economie intr-un an daca aflam cat a consumat.

Exp. de problema:
PIB = 100, 000, 000 $
Locuitori = 10, 000, 000 milioane
PIB/locuitor = 100, 000, 000$ / 10, 000, 000 = $10/ locuitor

Daca ai nevoie si de alte informatii, spune-mi.

| Puiu271 explică (pentru gratargratar):

Multumesc foarte mult! Iar ponderea mare a serviciilor și ponderea redusă cum se calculează?

| gratargratar a răspuns (pentru Puiu271):

Pondere = parte din intreg.
Deci daca ai PIB de exemplu, si componentele sale, poti sa calculezi ponderea acestor componente prin raport.
De exemplu:
PIB = 100
C (consumul indivizilor) = 50
I (Investitii) = 30
G (consumul guvernamental) = 10
Ex - Im (export - import) = 10

Atunci avem:
Ponderea consumului: C/PIB = 50/100 = 50%
Ponderea investitiilor: I/PIB = 30/100 = 30%
Ponderea consumului guv.: G/PIB = 10/100 = 10%
Ponderea Ex-Im: Ex-Im/PIB = 10/100 = 10%

Dupa cum vezi, toate ponderile adunate dau 100% (adica PIB-ul).
La fel se procedeaza cu toate celelalte sectoare si probleme - indiferent ca vorbim despre servicii sau altceva.