| catalin_1480 a întrebat:

imi puteti da cateva exemple de greseli in limbajul verbal si cateva in limbajul paraverbal?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greseli in limbajul verbal: balbaieLii, repetari, folosirea cuvintelor PAI, DECI, formularea unei ipoteze( de ce merg cu bicicleta) si abatarea de la subiect printr-o concluzie care nu are nicio legatura cu ipoteza(ex: imi place scoala), construirea corecta a frazelor, etc. Greseli paraverbale: intonatia, dresul vocii, cand tusesti, viteza cu care vorbesti, intensitatea sonora (sa nu strigi cand vorbesti), si modul in care vorbesti.