| FercuAndrei1992 a întrebat:

Imi puteti recomanda cateva carti din care sa invat electronica si programare microcontrolere?
Cartile sa fie pentru incepatori care nu au nicio cunostinta de electronica sau programare microcontrolere.
Va multumesc! happy

5 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Stii C?
Daca nu, invata C. Iti pot da eu un site cu un tutorial in C la care am lucrat, si pe care planuiesc sa il scot de pe net in curand.

Inafara de C, situatia variaza de la MCU la MCU. Exista multe familii de MCUuri, ARM, PIC, AMTEL, Z80, etc. etc.

Vrei o familie anume, sau generic?

| FercuAndrei1992 explică (pentru Radu284):

Dupa cum am spus am cunostinte 0 in electronica si programare.
As vrea sa incep initial cu ceva generic si dupa ce am bazele sa ma axez pe o familie de MCU.
Da te rog sa imi dai site-ul.
Multumesc!

| Radu284 a răspuns (pentru FercuAndrei1992):

Http://www.invatatot.ro/programare/c/

Daca vrei sa programezi MCUuri, ti-as sugera sa iei un devboard, care contine si programatorul, si diverse jucarioare gen leduri, butoane, etc.

Eu m-am jucat cu cele din familia PIC, dar nu sunt foarte intuitive pentru cei care au 0 experienta la electronica si programare. Cred ca ti-ar trebui ceva gen Arduino. Cauta pe goagal "arduino tutorials", o sa gasesti o gramada.

| FercuAndrei1992 explică (pentru Radu284):

Multumesc.
Si eu ma gandeam la Arduino pentru inceput.
Dar mai intai doresc sa invat teoria electronici, sa stiu cum se pun si ce fac dif tipuri de componente.

| Radu284 a răspuns (pentru FercuAndrei1992):

Cu asta nu te pot ajuta, cauta pe goagal.