| DorofteiLuptatorul a întrebat:

îmi puteți spune cum pot sa invat pentru examen la matematica (clasa a 8 a)? Adica cum sa invat, sa REȚIN si sa STIU SA REZOLV pentru examen ca sa iau o nota buna (7 +) îmi puteți spune EXACT, DAR EXACT cum ați învățat voi pentru examen sau cum învățați pentru examen la matematica (Adica de când v-ați apucat, ce tactica ați folosit ca sa învățați la mate etc)?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Am facut variante zilnic pana in punctul in care ajungeam sa le rezolv complet si corect. Simplu, nu?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Matematica se invata numai cu pixul/creionul pe hartie!
La matematica nu retii decat formulele, care trebuiesc aplicate in probleme si exercitii, restul este munca de rutina.
Rezolvand zeci si sute de exercitii si probleme, asa se invata matematica.

| Trustmotorcy a răspuns:

Sincer, eu am învățat cu mama la vârsta ta, în lipsă de chef maxim și am luat peste nota 7 atunci, nu-i deloc greu.

Ce-ți recomand este, dacă are cine să te învețe foarte bine. Dacă nu, mergi la pregătire și vei reuși cu siguranță, vei avea rezultate mai bune. De unul singur nu știu cât de ușor este să înțelegi materia.

Nu-i imposibil, dar la matematică mereu cred că este nevoie de cineva care să-ți explice. Pastiluțele de lecitină te pot ajuta la memorie și concentrare. Dacă-ți dorești să reții diverse formule, să te concentrezi pe exerciții mai multă vreme, ele te vor ajuta.