| Anonimul54287654098 a întrebat:

Imi puti spune va rog cate o idee iluminista sustinuta de Montesquieu si Rousseau?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

In lucrarea "Contractul Social" J. J. Rousseau sustine ideea intoarecerii la natura aratand faptul ca sursa tuturor relelor din societate o constituie proprietarea privata. Si ca inegalitatile dintre oameni au incalacat contractul incheiat cu divintatea la inceputurile civilzatiei. (N. B. - J. J. Rosseau a fost seful unei bande de hoti marile sale lucrari fiind scrise in perioadele de detentie)
In lucrarea "Spiritul legilor" Ch. de Montesquieu a teoretizat principiul separatiei puterilor in stat.
Funda?

2 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Ai atata timp la dispozitie acum cu corona si nu poti sa cauti singur pe net?

Răspuns utilizator avertizat