| Stefan927 a întrebat:

Salut TPU, în urmă cu o săptămână jumate, am dat test la fizică, iar azi ne-au venit notele eu am luat 7-a doua cea mai mare notă din clasă, iar un coleg de lângă mine a luat 8, problemă e că profa de fizică vrea să imi dea mie 1 deoarece cică am copiat de la colegul care a luat 8, chiar dacă nici nu m-am uitat la acel coleg în foaie. I-am zis la profesoară dar ea a spus că presimte ca eu am copiat.Ce pot face? I-am explicat dar degeaba, am vorbit și cu părinții și mi-au zis sa nu o bag în seamă, ce pot face?

6 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Pai ii demonstrezi ca nu ai copiat.Cum? Ii spui sa te scoata la tabla la un exercitiu pe care l-ai facut corect la test.

| Stefan927 explică (pentru Lukasssz):

Chestia îi ca la test ne-a dat 4 puncte din oficiu și am lu-at 2 puncte pe un ex cu adevărat sau fals cu inca 2 puncte de 0, 25, la niște ex cu mărimi fizice

| Nirvanaaa a răspuns:

Și chiar dacă ai fi copiat nu e normal sa te noteze cu 1 atât timp cât nu te-a prins. Deci nu are o dovada palpabila. Trebuia sa te evaluează dintr-o intrebare de pe acolo imediat ce ți-a înmânat testul ca sigur uitai tu întrebările pana atunci. Sincer, nu cred ca te va nota cu 1. Data viitoare propune-i sa schimbi locul tu sau colegul ca sa nu mai stați așa aproape unul de celălat.

| NunuNini a răspuns:

Testele voastre seamana mult?
Spune-i profesoarei sa mai dati o data testul.

| Stefan927 explică (pentru NunuNini):

Nu, nu semăna mult, doar primul ex cu adevărat și fals, el le-a făcut toate corecte de la 1, le-am făcut și eu corecte

| 19flo79 a răspuns:

Daca ai invatat si nu ai copiat, spune-i asta. Nu te poate depuncta ca asa "presimte" happy
Am patit ceva asemanator si am mai dat o data testul, singur si chiar am stiut happy