| TheDarkNoon a întrebat:

La examenul pentru clasa 8 la romana stiu sa fac exact tot la subiectul 1, credeti ca mai am timp sa invat bine pentru subiectul 2?

Răspuns Câştigător
| elleelena852 a răspuns:

Ai destul timp! Iti pot da sfaturi daca vrei. La subiectul 2 ai primele exercitii întrebări pe baza textului( ceva simplu gen numele autorului, titlul etc). Dupa ai exercitii de gramatica, din ce in ce mai conplicate ( la unul trebuie sa spui genul si cazul cuvintelor subliniate in text- simplu) ( la altul functia sintactica si partea de vorbire tot a anumitor cuvine din text) ( dupa ai sintaxa: iti da o fraza din text si tu trebuie sa desparti in propozitii si sa spui ce fel de subordonate sunt) ( si la ultimul exercitiu de sintaxa ai sa alcatuiesti o fraza in care da existe o anumita subordonata- iti dau ei felul -).
De exemplu: o fraza alcatuita din 2 propozitii, una sa fie subordonata atributiva.

Isi pune problema/ unde merge./

Isi pune problema- prop principala
Unde merge - subordonata atributiva

Si dupa ai compunerea care poate fi:
-narativa( o intamplare petrecuta.)
-descriptiva( descrierea unui peisaj montan)
-reflexiva( sa-ti exprimi opinia in legatura cu ceva)

Bafta! laughing Ai destul timp, peste primele poti sa sari pentru ca sunt doar de intelegerea textului. Apuca-te de gramatica, intr-o luna cred ca o poti termina daca lucrezi in fiecare zii. Fa modele de compuneri. Dupa poti sa te testezi singur ca o "simulare";*

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stii deja subiectele?

| florin926481f a răspuns:

Timp exista intotdeauna, eu stiam sa fac doar intrebarile pe baza textului si compunerile la care eram destul de bun si cu 2 zile inainte de examenul la romana m-am apucat sa invat pentru partea de gramatica si tot ce mai era la subiectul 2 si am reusit, am dat examenul si am luat 8, 85

| TheDarkNoon explică (pentru florin926481f):

Wow, felicitari atunci big grin