| Mihai1616263 a întrebat:

La proba orala la Limba Romana ce trebuie sa scriu mai exact la cerinta asta: "Ce elemente de continut importante (idei, argumente, fapte, opinii) identifici în textul dat"?

1 răspuns:
| EduardPirvu a răspuns:

Pai uite tocmai iti dadeau exemple cu ceea ce poti sa scrii:,, idei, argumente, fapte, opinii"
Depinde ce text ai pentru ca acolo identifici multe elemente! Idei( poetul/autorul vorbeste despre un lucru in amanunt panand accent pe acesta/ea) argumente (consider ca, in urma [asa le identifici cel mai repede si sunt cele mai uzuale]) fapte ( X-ulescu mergea pe cal mai repede ca vantul si strabatea 12 mari dintr-o saritura) opinii (in opinia mea, consider ca, sunt de acord cu, nu sunt de acord, in cauza, in consecinta) Bafta!