| Axel22 a întrebat:

Luni deja dau testul initial la mate, dar am uitat tot din clasa a 6 a si inca o gramadaaaa. crying(

Spuneti-mi repede cum se fac exercitiile alea cu., Sa zicem x, y, z dp cu 20, 14, 12

Si cum se fac simplificarile, amplificarile?

La fractii daca am de adunat doua fractii sa zicem 1 pe 2 + 2 pe 3 cum fac sa fie aceiasi numitori?

Cum se introduc intregii in fractie?

Cum se fac inmultirile si impartirile? Alea cu numere mici si mari.( nu alea de la 1 pana la 10 ) Dati voi exemple de inmultiri impartiri mai grele mai usoare.

Si la ridicarea la putere cum fac? Sa zicem am 2 la puterea a 2 a, stiu ca aici fac asa: 2x2=4x2=8. Dar cum fac atunci cand am sa zicem 5 la puterea 1999, imi amintesc ca diriga a zis ceva dar n-am inteles. ( a zis ca doar nu o sa ma apuc sa fac 5x5 de 1999 de ori)

Funda! Va implor raspundeti ca nu vreau sa incep cu nota mica! Vreau sa le arat la toti ca pot daca vreau!

4 răspunsuri:
| LNK a răspuns:

Vai, ca tare grea mai e matematica de-a 6-a. straight face
De ce nu pui mana pe caiet si te uiti cum erau rezolvate probleme de genu'?
Sau i-ai facut vant caietului in ultima zi de scoala? raised eyebrows

| Axel22 explică (pentru LNK):

M-as uita straight face. Dar i-am facut vant cum ai zis tu, si nu am fost oricum prea silitor in a 6 a, si vreau ca anul asta in a 7 a sa nu fiu prost bota. Te rog ajuta-ma daca poti

| dodicuta a răspuns:

Uita-te in caietul de anul trecut.Aa putea sa iti zic tot dar e mult de scris...

| Axel22 explică (pentru dodicuta):

Zi-mi acuma te rog frumos! M-as uita in caietul de anul trecut dar nu-l mai am. Explica acuma cum se face macar inmultirea si impartirea! PLSSSSS