| Axel22 a întrebat:

Luni deja dau testul initial la mate, dar am uitat tot din clasa a 6 a si inca o gramadaaaa. (

Spuneti-mi repede cum se fac exercitiile alea cu., Sa zicem x, y, z dp cu 20, 14, 12

Si cum se fac simplificarile, amplificarile?

La fractii daca am de adunat doua fractii sa zicem 1 pe 2 + 2 pe 3 cum fac sa fie aceiasi numitori?

Cum se introduc intregii in fractie?

Cum se fac inmultirile si impartirile? Alea cu numere mici si mari.( nu alea de la 1 pana la 10 ) Dati voi exemple de inmultiri impartiri mai grele mai usoare.

Si la ridicarea la putere cum fac? Sa zicem am 2 la puterea a 2 a, stiu ca aici fac asa: 2x2=4x2=8. Dar cum fac atunci cand am sa zicem 5 la puterea 1999, imi amintesc ca diriga a zis ceva dar n-am inteles. ( a zis ca doar nu o sa ma apuc sa fac 5x5 de 1999 de ori)

Funda! Va implor raspundeti ca nu vreau sa incep cu nota mica! Vreau sa le arat la toti ca pot daca vreau!

3 răspunsuri:
| acinorev a răspuns:

1. Daca ai fractia 6 pe 4 si vrei sa o amplifici, faci o mica paranteza in dreapta numaratorului si inmultesti si numaratorul, si numitorul cu acel numar.
Daca vrei sa simplifici fractia 6 pe 4, faci o mica paranteza in stanga numaratorului si imparti si numaratorul, si numitorul la acel numar.
Dupa amplificare si simplificare, fractiile obtinute sunt echivalente cu cele de la inceput.
Daca vrei sa aduni/scazi fractii cu numitorii diferiti, ai dreptate, trebuie aduse la acelasi numitor. Daca nu gasesti niciun numar, fa asa:

ex.: 1 pe 2 + 2 pe 3 = 7 pe 6, deoarece numitorul comun e 2X3=6 si trebuie ca numitorul sa fie sase ca sa poti face operatiile.
ex.: 10 pe 22 - 5 pe 6 =
22x6=132 numitorul comun, deci amplifici fractia 10 pe 22 cu 6 si fractia 5 pe 6 cu 22.

Mai usor, amplifici fractia cu numitorul celeilalte fractii.

2. La impartiri, fi atent la cele cu impartitorii 10, 100, 1000, etc! Nu trebuie sa tai decat atatea zerouri cate are impartitorul de la deimpartit. Dar daca acesta nu are, numara cate zerouri are impartitorul (sa zicem 1000 - 4 zerouri), numara de la coada deimpartitului 4 numere si pune virgula. Gata! happy
La inmultiri, e la fel la cele care au factori cu 0 in coada pur si simplu adaugi la celalalt factor atatia zerouri cati are celalalt.
3. La puteri mari, de obicei ai ceva de care sa te ajuti. Adica iti da: 5 la 1999: 25 la 87. 25 e putere a lui 5 si poti scrie: 5 la 1999: 5 la 87x2 (25 = 5 la a 2-oua) = 5 la 1999: 5 174 si scazi exponenti. Voila! Dar daca iti da pur si simplu asa puterea si zice:,, Calculeaza!", atunci imi pare foarte rau, nu stiu...

Sper ca te-am ajutat cat de cat!
Succes la test!winking

| SomeBody12425356 a răspuns (pentru acinorev):

Cum ai avut rabdare sa scrii atat?

| acinorev a răspuns (pentru SomeBody12425356):

Eh... Imi place matematica. Sper ca te-a ajutat, macar un pic!