| RynergyLine a întrebat:

Salut TPU, m-am apucat acum 2 zile de citit cartea "Baltagul" de Mihail Sadoveanu. Am ajuns la capitolul 5 si pot sa spun ca nu am inteles nimic pana acum.
Este normal? Adica eu am citit multe carti pana acum si intelegem ce citeam dar acum pur si simplu nu am inteles nimic. Ma poate ajuta cineva? Asa este cartea sau e o problema care o am eu. Cartea nu are nici o actiune + ca are si cuvinte vechi. Aceasta sa fie problema pentru care nu am putut sa inteleg nimic?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate tu ai dat peste varianta cărții în limba engleză. Altfel, nu se explică... : ))
Ești perfect sănătos, nu ai nicio problemă, în afara faptului că nu vrei să te concentrezi prea mult. Dacă trebuie, reiei lecturarea, concentrează-te, iar gândul să-ți fie acolo, nicidecum în alte părți.
Dacă crezi că te ajută, vizionează și filmul ( se găsește online). Și bineînțeles, citești și opera.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Adevărul este că, în nu puține din cărțile sale, Sadoveanu este mult prea descriptiv, prea îndrăgostit de natură și de peisaj și, pentru un cititor neexersat, poate deveni plicticos, monoton și, în ultima instanță, de neînțeles.
De asemenea, stilul lui Sadoveanu e puțin greoi și prin folosirea multor arhaisme și regionalisme.
Ca să vezi doar filmul, urmărind numai firul acțiunii, nu e prea indicat.
Nici un film nu poate concura cu cartea după care a fost realizată respectiva peliculă.
Normal ar fi să reiei lectura, să te concentrezi și să încerci a pricepe.

| AvalohAlyn a răspuns:

Poti sa citesti povestirea sau rezumatul de pe internet sa intelegi in mare despre ce e vorba, poti urmari filmul cu acelasi nume..Si citeste incet, concentrat si intr-o atmosfera relaxanta.