| anonimguy3 a întrebat:

Ma aflu in clasa a XII a si ca multi altii vreau sa pun unora dintre voi care au trecut prin asta niste intrebari. Eu vreau sa dau mai departe la Universitatea Politehnica Bucuresti, tintind in mare parte spre ETTI. Marea mea dilema este daca voi fi in dezavantaj daca nu stiu Informatica aproape deloc, eu desi sunt la al 3 lea cel mai bun liceu din judetul meu, profesorii de aici, la info zic, nu pot spune ca is cei mai WoW in domeniu.

Eu stiu inca de cand am ales sa dau la Poli ca ma voi intalni cu informatica, dar m-am gandit ca unde vreau, la ETTI nu voi avea atat de mare nevoie de ea, sperand ca ma voi axa mai mult pe partea hardware decat software. Eu va voi spune ca mie imi place sa lucrez cu calculatoarele sau technologiile in general, dar nu prea ma atragea partea de programare cum am zis, poate din cauza ca profesorii cu care am facut info in 4 ani de liceu nu m'au facut sa ma atraga.

Eu sunt dispus sa o invat, chiar daca in momentul de fata mi se pare foarte tarziu daca eu din 4 ani de liceu nu am aproape nici un habar de informatica, voiam sa va intreb de la ce nivel se porneste la facultate si daca voi reusi sa recuperez.

As fi dispus sa dau si la Automatica, dar acolo se invata cea mai multe informatica de la Poli, iar la nivelul meu nu am increderea ca voi reusi, eu mai avand ca alte optiuni daca nu intru la ETTI, Energetica sau Ingineria Electrica.

Mai voiam sa va intreb pentru ca de peste tot aud ca la Poli nu prea ai timp liber pentru tine, unii stand chiar pana la 8 seara la facultate.

De asemenea am auzit ca facultatea nu te invata nimic, ea doar iti pune niste baze iar tu esti nevoit sa aprofundezi singur acasa daca vrei sa ai succes.

Vreau sa va aud opiniile, mai ales de la cei care au terminat Poli sau inca sunt acolo ca studenti. Vreau raspunsuri cat mai ample va rog, nu imi e sila sa citesc. big grin

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Nu ai ce informatica sa stii din liceu, trebuie sa fi bun la matematica. Acuma, orice realizare cere munca, daca nu vrei sa muncesti nu te obliga nimeni. Eu sunt pe domeniul uman, dar baiatul meu a inceput scoala la Automatica, si a terminat-o la Informatica, facultatea de Matematica, pentru ca lucra si Automatica cerea foarte multa munca. A lucrat ca programator din anul II.