| FlorinSalamNr1 a întrebat:

Mai am un an si trebuie sa merg la facultate, dar nu stiu ce facultate sa aleg. Imi place sa stau pe pc si ma pasioneaza informatica si partea hardware, dar nu imi place matematica deloc. Ce facultate as putea sa fac?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am o veste extraordinara pentru tine: nu trebuie sa mergi la facultatate deloc, daca nu ai chef de invatat, ca oricum nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat.
In ziua de azi, toata lumea face 1-2 facultati si ingroasa randurile de la somaj, sau tarabele din piata, deci, nu te stresa, ca oricum nu conteaza facultatea, maia les daca nu ai chef sa inveti.

| Raducons a răspuns:

O facultate cu profil tehnic nu poti sa faci fara matematica, pntru ca daca intrii se poate sa nu treci anul din cauza la matematica si ar fi pacat sa ramai repetent din cauza la matematica, Incearca sa studiezi un pic analiza matematica, in rest te vei descurca daca esti serios si mergi la informatica sau calculatoare sau inginerie electrica,

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Eu cred că facultatea de filosofie din București.

| Doja a răspuns:

Defineste "imi place sa stau pe pc".

Daca iti place sa asculti satra benz pe Youtube, sa faci vlogging si sa joci fortnite, atunci asta nu e o activitate.

Daca iti place sa programezi atunci cu asta poti face ceva.

in facultate nu inveti mare lucru legat de programare. sau cel putin nimic legat de dezvoltarea "reala" din industria de software. Acolo inveti teorii, istorice, un pic despre sisteme de operare, baze de date, si ai niste tangente cu alte parti ale domeniului. Oamenii care sunt cu adevarat buni in acest domeniu sunt auto-didacti, dar pentru asta trebuie sa muncesti singur acasa.

Cum a zi si AnnaBlandiana. nu ai nevoie sa te duci la facultate ca sa te angajezi undeva in domeniu. Sunt atatea nulitati cu facultate si pretentii in toata lumea incat e ridicol.

Deci pune-te cu burta pe programare, invata lucruri folositoare si vei fi ok. Dar grija mare cu tentatiile.

| varsanofie a răspuns:

Salut Stefan, încearcă ceva nou, îți plac mașinile? pilot de curse, instructor auto, în fond și la urma urmei ai nevoie de o meserie, fă ceva ce îți place, chiar dacă sună copilăresc. Informatica este în trend, toți vrem să studiem, grea matematica asta, dar nu-i nimic. sunt cursuri simple, html. php, c#, s-a. poți alege un curs online, gen linkacademy, specializându-te pe ceva în ce crezi că poți profesa. Gândește-te ce vrei, calculează-ți opțiunile cât caută a face ceva ce îți place cu adevărat și nu te limita doar la informatică. Baftă!

| Savas10 a răspuns:

Alege ceva care implica informatica daca asta te pasioneaza, la urma urmei pofta vine mancand, si nici matematica nu e asa fioroasa pe cat pare.

| Elieee a răspuns:

La facultatea de cibernetică, statistică și informatică economică o să faci informatică la greu, doar că ai și matematică. Partea bună e că doar în primul an o să faci matematică mai mult și mai greu, după o să te axezi pe partea de info. Îți recomand cu încredere această facultate, iar la mate poți să scoți un 5. Dacă nu, du-te la facultatea de informatică! Nu mate-info, ci informatică, dar și acolo o să te lovești de mate. Nu prea există informatică fără matematică...
succes!
P.S.: și eu uram matematica până am înțeles-o și acum nu numai că-mi place, dar nici n-am mai fost la facultatea "visurilor" mele, am ales o facultate cu profil real.