| Mihai_Stefan_1988 a întrebat:

maine am examen la romana imi puteti spune ce ar trebui sa stiu in mare parte? Multumesc dau vot!

Răspuns Câştigător
| Alecs2014 a răspuns:

Salut!
In primul rand, ar trebui sa te uiti inca o data peste toata gramatica (functii sintactice, fraza, analiza pe fraza, etc)
In al doilea rand, uita-te pe toate definitiile si particularitatiile speciilor pe care le-ai facut din clasa a 5-a pana in clasa a 8-a deoarece sigur o sa iti pice un asa subiect.
In al treilea rand, invata cateva formulari specifice compunerilor (argumentative, descriptive, discurs, etc).
In al patrulea rand, invata cand se folosesc diverse semne de punctuatie in anumite contexte (virgula, punct, semnul exclamarii, etc)
Apuca-te de repetat cat mai ai timp!
Sper ca te-am ajutat si succes maine!