| Davidandrwi a întrebat:

Salut TPU, Maine dau test la biologie din 3 lectii cu diferiti termeni complicati pentru mine, incerc sa invat de 30 minute 3 randuri si imi este greu, am inceput sa ma frustrez si enervez, ce pot sa fac sa retin?

4 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Invata ideea de baza si ce inseamna fiecare termen complicat. Dupa ce intelegi cu adevarat totul te apuci sa inveti termenii complicati. Si din fiecare paragraf scoape ideea principala. Din urmatorul la fel si tot asa. Apoi restrangi informatiile din nou si tot asa, pana ajungi la 2 sau 3 cuvinte de baza. Cel putin eu asa fac. Ii poti intreba si pe amicii tai cum invata denumirile.

| NonZarek a răspuns:

Faci rezumatul la lecție nu trebuie sa înveți fiecare rand, cuvânt cu cuvânt. Mai poți face schițe sub diferite forme.
O modalitate ar fi sa înlocuiești cuvintele dificile cu unele simple, pe care le cunoști și îți este ușor sa le memorezi, asta nu se aplica și la termeni pentru anumite părți a corpului, sau dacă e de ex sânge: plasma (asta nu poți înlocui cu un cuvânt, trebuie sa înveți cuvântul asa cum e).

Astea ar cam fi singurele variante, trebuie sa îți liniștești mintea și sa te concentrezi sa înveți. Ia o pauza de 10 minute dar fără telefon, după pune te și învață. Poți și telefonul sa îl pui în alta parte, sa nu fie lângă tine.

| Davidandrwi explică (pentru NonZarek):

Nu am suficent timp SA fac schite SI alte lucruri de genu plus CA nu se pot face schite la lectiile astea

| NonZarek a răspuns (pentru Davidandrwi):

Te asigur ca se pot face, dacă nu ai timp de schițe și alte lucruri de genu, atunci ce cauți pe TPU? Lasă ma sa ghicesc, stai și aștepți răspuns pentru a afla cum sa înveți?