| PlayerE7 a întrebat:

Mereu cand mi se propune un subiect de dezbătut sau cand un anumit lucru se opune gândirii mele, creierul meu se activează și îmi vin idei destul de bune si bine formulate, de care uneori sunt uimit si eu. Însă dacă încerc sa le pun pe hârtie s-au dus, nu le mai am si imi este greu sa le reiau. Cum aș putea să controlez asta?
Si mai am o problemă. Mereu cand vreau sa imi susțin un punct de vedere într-o discuție ma simt copleșit si nu pot sa aduc argumente bune sau chiar sa scot ceva logic pe gură. Dar după ce am scapat de acea situație îmi vin acele argumente si in capul meu este ceva de genul: "Uite puteai sa spui asta...","Aveai asta ce puteai susține...". Ce credeti ca as putea sa fac?

5 răspunsuri:
| AlexandraR21 a răspuns:

Probabil că esti o fire mai timida sau mai retras. Ar trebui sa exersezi tu cu tine cand esti singur sa incerci sa iti spui ideile ca un discurs ..imaginandu-ti ca esti in fata unui public.
Daca nu esti sigur ca ce scoti pe gura nu e bine...asta nu inseamna ca intr-adevar nu e bine. E opinia ta si daca ti-o spui vei afla ce cred ceilati si asa vei strange pareri

Sper ca iti este de folos raspunsul meu

| PlayerE7 explică (pentru AlexandraR21):

Ideea este ca nu sunt o fire timidă, de regulă ma integreze repede în grupuri noi, mai ales daca există lucruri în comun. Iar în grupul de prieteni orice numai timid nu sunt. Doar în situații mai "oficiale" se întâmplă.

| AlexandraR21 a răspuns (pentru PlayerE7):

Te referi cu persoane multe care nu iti sunt toate cunoscute?

| PlayerE7 explică (pentru AlexandraR21):

Cam asa ceva.

| AlexandraR21 a răspuns:

Probabil nu esti obisnuit cu asta.Sau te pierzi.Incearca sa fii stapan pe situatie ..si daca ai ceva de spus. spune
Nu te gândi ce vor zice ei