| vladciubuc10 a întrebat:

Mi-am propus ca in aceasta vara sa invat sa vorbesc fluent engleza.Cum as putea realiza asta?
Eu mai stiu ceva engleza,nu pot spune ca sunt ca cineva care incepe de la 0, dar cu toate astea nu ma pricep atat de bine incat sa vorbesc fara sa ma balbai, sau fara sa ma gandesc cum se spune acel cuvant.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Banuiesc ca ai un nivel de "incepator" sau "mediu" in ceea ce priveste cunoasterea limbii Engleze.
Deci, ai nevoie in consecinta de un "Ghid al incepatorului".La aceste ghiduri
se gasesc de obicei si CD-uri special concepute pentru a ajuta utilizatorul sa:citesca corect, vorbeasca corect, inteleaga un text audio.
De asemenea pe langa acest Ghid al incepatorului+Cd-ul mai ai nevoie de nelipsitul dictionar cu traducere:engleza-romana & romana-engleza si "tipar " de citire a cuvintelor traduse.
Iti recomand dictionarul de la editura "Niculescu"-intocmit de Georgeta Nichifor.

De asemenea poti descarca aplicatia Duolingo de pe Google Play este foarte utila pentru incepatori si este gratuita.

De asemenea scrie pe Youtube:"150 Expresii in Engleza Pentru incepatori"-incearca:
*sa le scrii pe un caiet
*sa le inveti(cum se scriu, cum se citesc, cum se traduc, sa le recunosti cand cineva ti le adreseaza)
*incearca sa formulezi propozitii cu cuvintele pe care le inveti

De asemenea mai poti viziona filme, seriale, documentare, animeuri ....in lb. engleza-care te pot ajuta.
Desigur, mai exista si posibilitatea de a te inscrie la meditatii.
In plus exista site-uri special concepute pentru acest aspect,adica acela al invatarii unei limbi straine.

Incearca sa citesti mult si cu voce tare, sa audiezi cd-uri in lb. engleza, sa inveti sa scrii, sa inveti cuvinte noi scriindu-le si formand propozitii, sa inveti nu in cele din urma gramarica limbii engleze.
Bafta!

5 răspunsuri:
| vampyremisa a răspuns:

Citeste in engleza. Nu stii un cuvant il cauti. Asa am facut eu

| Anonima784 a răspuns:

Buna, pai pentru inceput cred ca ai reusi sa vorbesti fluent engleza daca ai incepe sa faci exercitii de pe carti, acest lucru te ajuta foarte mult si sa iti dai singur propozitii, exemplu :[ Mama are mere] si le traduci, incepi prima data cu ceva simplu si daca nu sti un cuvant trebuie sa-l cauti in dictionar. PS : este bine sa ai un dictionar englez-roman si roman-englez.

| Nico_Vali_1999 a răspuns:

Este o carte la biblioteca "engleza fără profesor" te ajuta mult

| Simona0z a răspuns:

Citeste in engleza si daca nu stii vreun cuvant, cauta-l pe net. Asculta in engleza, uita-te la filme cu subtitrari si incet-incet, cu timpul, incearca sa nu te mai uiti la subtitrari. Si cand mai esti singur pe acasa incearca sa vorbesti singur in engleza, sau sa repeti fraze din filme.
Sau o varianta ar fi sa asculti melodii ale artistilor romani(in engleza sau romana) sunt multe care au traduceri in ro/eng daca apesi pe CC in dreapta jos a video-ului pe youtube
Multa bafta happy