| anonim_4396 a întrebat:

Niste pareri despre facultatea de informatica?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Foaaaaarte bună!

| Ineys a răspuns:

Din care oras mai exact?
Iti sugerez daca poti si te simti in stare sa te duci la inginerie, calculatoare. Informatica pura e buna, dar daca stii si niste electronica, fizica, si partea asta HW nu strica.
Dezavantajul e ca sunt 4 ani in loc de 3.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Eu sunt din Iasi si am auzit ca la automatica si calculatoare sunt multe materii care nu iti trebuie pe viitor.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orientează-te atunci la altceva ce "iti trebuie pe viitor":

https://muzica.unitbv.ro/programe-de-studii/licenta.html

| cosmin1324 a răspuns (pentru anonim_4396):

E adevarat, dar acele multe materii sunt in special in primii doi ani de facultate si te ajuta sa intelegi mai bine materiile din anii 3 si 4 care sunt cele care chiar conteaza. In plus, la facultate, in special la cele tehnice nu mergi numai sa tocesti cursurile din facultate, pentru ca in majoritatea facultatilor cursurile sunt vechi si uneori inutile, dar experienta, relatiile, proiectele pe care le faci in timpul facultatii sunt cele care conteaza cel mai mult. De exemplu la Cluj, unde sunt eu, s-a deschis laboratorul IoT la facultate care te ajuta sa iti implementezi proiectele fie de robotica, fie de aplicatii desktop/mobile fie de sisteme de conducere si senzori pentru masini autonome sau de ce ai tu nevoie si unde te ajuta si invata sa lucrezi cu cele mai noi tehnologi. Poate ca in Iasi nu exista asa ceva, dar probabil gasesti alte proiecte la care sa mergi si care sa te ajute pe mai departe. In plus, statistic, la Bucuresti,Iasi, Cluj si Timisoara rata de angajare de la aceste facultati in primele 6 luni dupa ce o termini e de peste 80%, la fel ca la informatica. Tot ce trebuie e sa lucrezi si sa fi interesat pentru ca daca nu lucrezi nu o sa faci nimic.

| Alexandrionelu a răspuns:

Se intra greu, se termina și mai greu, dar dacă reușești ai o meserie sigura și banoasa pentru tot restul vieții. O alegere foarte bună după părerea mea.

| cosmin1324 a răspuns:

Depinde mult si de oras, daca alegi Cluj sau Bucuresti si te tii de treaba, o sa ai asigurat un salariu de vreo 3000 de lei la inceput si poti urca in cativa ani la peste 10 000 de lei, in celelate orase se poate lucra pe salarii mari, dar nu cred ca sunt la fel de mari ca si orasele de mai sus. O alternativa buna( dar mai grea ) este facultatea de automatica si calculatoare specializarea calculatoare si tehnologia informatiei.

| Yurisa a răspuns (pentru cosmin1324):

Stiu pe cineva din Iasi care s-a angajat vara asta dupa primul an de facultate si are 3200 de lei. Multinationalele ofera cam acelasi salariu peste tot, nu conteaza orasul

| Zaygon a răspuns (pentru cosmin1324):

Nu ai salariu 3000 lei la inceput, iti garantez eu. Cu 0 experienta, cand intrii la un internship iti da minim pe economie sau putin peste minim. Iar firmele care dau 3000+ sunt putine. Tot ce am zis e raportat la Cluj asa ca daca nu stii cum se invart salariile nu mai vorbi aiurea.

| Zaygon a răspuns (pentru Yurisa):

Pe ce post si la ce firma? Experienta cat? Si is curios daca aia 3200 lei e netul sau brutul ca brut mare avem cu totii.

| Yurisa a răspuns (pentru Zaygon):

Rectific raspunsul anterior: dupa doi ani, nu dupa un an, am intrebat acum***
0 experienta, dupa un intership, salariu brut. Nu o sa zic firma acum, dar conform wikipedia e o firma de "solutii si servicii IT". Postul e de inginer software

| Zaygon a răspuns (pentru Yurisa):

No atunci la un salariu brut de genu are undeva la 1700-1800 lei netu. Cam acolo ar trebui sa fie.

| Yurisa a răspuns (pentru Zaygon):

Mi-a zis 3000 + 200 bonuri de masa, in mana. Cred ca e net. Idk eu nu am avut bafta de oportunitati de genul inca. Ideea e ca multinationapele care se gasesc la Bucuresti si cluj, se gasec si in Brasov, Iasi etc. Romania nu are niciun silicon valley

| Zaygon a răspuns (pentru Yurisa):

Lucrez la multinationala in Cluj si crede-ma, ca sa ai salariul mare trebuie sa ai si experienta asa ca sa lasam vrajelile de salarii care se propaga prin media.
Si pe langa asta trebuie sa tinem cont si de pretul chiriilor, mancarii and stuff si da in Cluj chiriile sunt scumpe.