| anonim_4396 a întrebat:

nu mai pot! Am fost la olimpiada de cultura civica sambata asta. Profesorul ne-a pregatit foarte bine, nimeni de la nicio scoala neavand un "algoritm" ca al nostru! Si anul trecut, tot de la noi de la scoala s-a calificat la nationala! Sambata, cand am fost la olimpiada, am scris 8 pagini si m-am depasit pe mine insusi!, facand cel mai bun proiect al meu! Am aflat ca eu am luat locul 2 iar cei din scoala mea au mai luat locul 3 si 4. Am avut punctaj de 9,30 puncte iar locul 1, care a scris 5 pagini si nu a folosit algoritmul nostru a fost de la o alta scoala cu un punctaj de 9,80 puncte. Poate o sa ziceti ca nu se poate dar, nu puteam sa gresec asa mult si nici nu putea sa faca mult mai bine ca noi cei de pe primul loc...Cat de mult se fura in tara astastraight facestraight face.mai ales pentru bineld profesoruluistraight facestraight facestraight face. Maine voi depune contestatii...ce ziceti, or fi fost aranjamente, sau cum? Daca da, cum as putea lupta cu ele?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă prietene, eu sînt îndeajuns de în vîrstă și nu știu cam ce învață școlarii la acest obiect care se numește acum „cultură civică ".
În orice caz cred că este vorba despre modalitatea de a insufla elevilor cele mai bune, corecte și civilizate proceduri de comportare în societate. Deci, este vorba despre „civism".
La care, din păcate, deși spui matale că ai luat locul doi, nu prea dai dovadă de comportare civilizată.
De unde știi matale care a fost algoritmul acelei persoane care a primit nota 9, 80 și de ce nu ar fi mai bun decît cel pe care vi l-a inoculat profesorul vostru?
Ai citit lucrarea celui care a fost notat cu 9, 80 și a ocupat locul I?
În cazul educației tale consideri că ai dreptul să judeci ceea ce a făcut altul dacă nu știi ce a făcut acela?
Textul tău vindicativ, pe care ni-l supui atenției, și prin care îți expui frustrarea, oricît ai crede-o matale de îndreptățită, nu îți dă dreptul, civic, de a acuza în necunoștință de cauză.
Plus că el conține și o serie de abateri ( greșeli, dacă vrei ) de la regulile limbii române și ale ortografiei limbii române.
Ori, păstrînd proporțiile, dacă la acest sfert de pagină ai comis vreo 4 -5 greșeli, s-ar putea ca în cele 8 pagini ale lucrării tale( ținînd cont de factorul stres, emoții, criza de timp, sau și altele ) n-ar fi exclus ca numărul greșelilor să fi fost și mai mare.
Și, prin urmare, nu este exclus ca și acestea să fi intrat în atenția celor ce au corectat și poate și de aceea nota matale nu a fost maximă.
De aceea mi se pare corect a încerca să fii mai temperat în cele ce susții și pînă la proba contrarie să nu arunci cu noroi în acel cineva care are doar neajunsul de a-ți fi fost concurent.
Din partea mea ai o bilă neagră la „civism ".
În mod categoric nu meriți nota maximă.

| leiciu a răspuns:

In unele cazuri conteaza calitatea si nu cantitatea

| Simona369 a răspuns:

Cea care este pe primul loc este colega mea de clasa! Cum poti sa spui ca au fost aranjamente? Daca intr-adevar ai fost la olimpiada de civica ar fi trebuit sa iti dai seama ca in viata sunt si urcusuri si coborasuri, ca sunt oameni mai buni decat tine si mai slabi, ca exista si esecuri si ca un esec nu inseamna ceva "aranjat". Pur si simplu cineva a fost atunci mai bun decat tine, si trebuie sa accepti asta.
O cunosc foarte bine pe colega mea si stiu cat de mult a muncit ca sa aiba rezultatul asta. Nu consider ca esti in masura sa spui ca au fost aranjamente, doar pentru ca tu esti pe locul 2 si mai ales fara sa cunosti persoana despre care spui lucruri false. Sincer eu cred ca nu meritai nici locul 2.
Gandeste-te ca in lumea asta nu vei fi mereu pe primul loc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se scrie "pe mine insumi/insami" tongue
Si sa stii ca si eu am fost la olimpiada la cultura civica, am luat locul I si ma duc la nationala si am scris 5 pagini. Asa ca sunt curioasa din ce judet esti!winking

| Londonezul a răspuns:

Nu conteaza numarul de pagini.Conteaza informatia si cat de bine te-ai exprimat. Poti la fel de bine sa scrii 10 pagini, informatia aia poate fi cuprinsa si in 2 pagini de exempluhappy

| DianaLovehr a răspuns:

Nu te lupta cu ele, au fost mai bune atata tot. Poate ai scris 8 pagini dar ele poate prin 5 pagini au redat tema mult mai bine.nu conteza cat scrii ci ce este inautru, in text.happy