| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU. Nu stiu ce sa fac in legatura cu scoala ma refer ca eu nu pot sa dorm destul noaptea.De vreo saptamana mereu ma trezesc pe la 10 seara si la ora intru la prima ora dupa care adorm si ma trezesc la 11-12 si problema ii ca se adun absente si mi se scade nota la purtare si sunt si a 8 a si nu e bine.Cum as putea sa imi rezolv programul de somn?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu când mă trezesc așa, fac o gimnastică ușoară apoi mă pun din nou în pat și adorm. Încearcă și asta. Nu există o soluție fixă.

| Floridori a răspuns:

Pai la ce ora mergi tu la culcare daca te trezesti la ora 22? Adolescentii au nevoie de 8-10 ore de somn dar fiecare corp este diferit si stie de cata odihna are nevoie.Incearca sa mergi la culcare la orele 22-23, astfel incat, daca te trezesti la 7 dimineata, sa fi dormit 8-9 ore, ceea ce ar include un total aproximativ de 6 faze REM.In credinta populara, mersul la culcare devreme aduce beneficii, dar este complet neadevarat.In trecut, oamenii mergeau la culcare devreme pentru ca dimineata, la 4 se trezeau pentru a merge la camp.In plus activitatile lor zilnice si traiul de atunci le impuneau in mod automat un astfel de regim de somn. Odata cu evolutia, atat sociala cat si tehnologica, omul a suferit o adaptare la stilul de viata modern si asta include si programul de odihna si implicit tulburarile somnului.NU TE SFATUIESC SA STAI PANA LA 3 DIMINEATA LA JOCURI PE CALCULATOR, ATENTIE! Tot ceea ce zic este ca trebuie sa iti adaptezi programul in functie de necesitatile corpului tau.Mersul la culcare un pic mai tarziu.ATENTIE,UN PIC MAI TARZIU,(Repet asta pentru ca exista mereu carcotasi care sa interpreteze altfel...) este benefic atat pentru sanatatea fizica cat si pentru cea mintala si emotionala. Daca ai niste parinti mai stricti care iti impun un orar de odihna, incearca sa vorbesti cu ei si sa le explici. Spune-le ca vei merge in pat devreme, dar ca vei citi o carte pana mai tarziu. Daca tu esti cel care are libertatea programului de somn, poti merge in pat cu jumatate de ora sau o ora inainte de a avea intentia sa adormi.Partea cu cartea ramane valabilawinking Citeste cateva pagini.Nu numai ca iti dezvolta limbajul si intelectul, dar ochii iti vor obosi mai repede happy Incearca acest regim 1 saptamana sau 2 si vezi cum te simti. Daca inca nu iti este bine, incearca tu singur sa il adaptezi la ceea ce ai tu nevoie.Esti baiat mare deja si trebuie sa incepi sa iti cunosti corpul si necesitatile cat mai bine.Mult succes!