| Yassuo23 a întrebat:

Pe 6 iunie voi avea banchetul clasei a 8a si apoi o sa mai fie o saptamana de scoala sau cam asa ceva.
Chestia e ca o sa vina inscrierile la liceu iar eu nu m-am decis inca.
Eu as vrea pe profil tehnic sau asa cred ca se numeste adica pe Electronica, un fel de profesionala cred unde stiu ca se fac doar 3 ani si in alte tari se plateste destul de bine am inteles.
Faci instalatii electrice la case si chestii de genu.
Vreau pe acest profil din cauza ca si tata este electrician si lucreaza in Spania dar inca nu m-am decis daca sa merg pe la un liceu teoretic.
Daca voi merge acolo eu nu prea is bun la matematica, de fapt abia iau un 5 si ala de mila sa trec clasa si ma voi duce pe filologie dar nu stiu cu ce voi iesi de acolo, pierd 4 ani in liceu, apoi vreo 3 in facultate dupa nu mai stiu ce face.
Adica eu as alege profesionala, fac 3 ani si voi avea un loc de munca asigurat, voi ce ziceti?

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ești interesat de o meserie și vrei să ajungi mai repede în câmpul muncii, atunci înscrie-te la o școală profesională și primești diplomă de calificare. Durata studiilor e de 3 ani. Primești lunar, cu condiția să nu absentezi, bani profesionali (200 de lei/lună), înveți o meserie; se reduc orele de română (2h/ săpt), matematică (1 h/săpt). chiar și altele, fiindcă la profesională se pune mai mult accentul pe module (M1, M2, M3 etc) unde se studiază serios despre meseria aleasă.
Fii cu băgare de seamă, trebuie să optezi pentru o școală profesională cu o specializare care îți place, pe care o PREFERI, nu e Ok să alegi una la întâmplare, altfel vor fi un chin interminabil anii de profesională.
După 3 ani, poți alege să continui cu seralul, pe urmă susții examenul de bacalaureat etc