| Nicusor20042014 a întrebat:

Pentru a promova examenul de clasa a8 trebuie sa iau la ambele peste 5.
Daca iau de ex :la Ro 8 si la mate 4, intru la liceu?

4 răspunsuri:
| MJo a răspuns:

Da. Nu mai e ca înainte, când se intra la profesională. Poți intra la orice liceu atâta timp cât media totală se încadrează cerințelor liceului respectiv.

| BilaRomânească a răspuns:

La examenul de clasa a8a contează să iei o notă cât mai mare ca să intri la un liceu foarte bun pe o specializare căutată, gen mate-info. Așa, la liceu poți să intri și cu 3 sau 4 dar faci un liceu de caca.

| Nicusor20042014 explică (pentru BilaRomânească):

Nu mia poti intra la liceu cu 3 sau 4
S-a dat lege
Trebuie minim 5, pentru liceu
Cei sub 5, la complementara

| Mihnea2111078 a răspuns:

Nu, trebuie sa ai macar 5 si la mate si la romana.