| SingleForOne a întrebat:

Poate cineva sa-mi dea un enunt formulat formal, din punct de vedere sociologic, care sa evidentieze relatia dintre stat si infractionalitate?
Multumesc mult in avans!

Răspuns Câştigător
| alina453 a răspuns:

Cand statul se confrunta cu probleme la care nu gaseste rezolvare (lipsa acuta de alfabetizare, grad mare de saracie), iar acestea degenereaza si ii determina pe indivizi sa comita fapte antisociale, acest lucru inseamna ca infractionalitatea este o consecinta a ineficientei legilor si valorilor statului.