| lazzaruss34 a întrebat:

Salut TPU! Pot lua bursă dacă am și câteva note de 8 și 9? Mi-am calculat media pe anul acesta și mi-a ieșit 9, 65 iar semestrul trecut 9, 73!

Răspuns Câştigător
| aleee5262 a răspuns:

La mine in scoala s-au dat burse doar la copiii cu medii de 10 deci daca aveau o medie de 9 sau mai mica nu primeau nimic. Si sincer nu merita bursa aia deci nu te chinui. Daca inveti, invata pentru tine, nu pentru note. In clasa mea s-a dat bursa doar la 2 persoane cu 10 pe linie fara o medie de 9 si au primit doar 150 lei pe care ii faci sincer mai repede de la neamuri. Daca esti interesata, intreaba ti profesorii de burse desi eu asa stiu si asa a fost in cazul meu
Paa

| lazzaruss34 explică (pentru aleee5262):

La mine în clasă nu este nimeni cu media 10, avem doar cu 9, 80 în jos! Colega mea primește deja pe card câte 200 de lei!

| lazzaruss34 explică (pentru aleee5262):

Eu am 10, 9, 8 și în perioada online nu prea mi-am învăța lecțiile dar la începutul clasei a 5 a am încercat să mă atașez de ei (și a mers)!

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru aleee5262):

Vezi în "Criterii de acordare a burselor 2020-2021"! Dacă ai media peste 8, 50 primești bursă de merit! Ceea ce au făcut ai tăi e ilegal și poți da instituția în judecată!

9 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

La noi nu s-a dat niciodata chiar daca am avut peste 9, 50 media.

| isemilia a răspuns:

Poti suna la secretariat.

| Alexandra9998386 a răspuns:

Bună, da primesti bursa aveam media 8, 40 si teoretic primesc practic statul inca nu ne a dat banii.

| Amis a răspuns:

Da, nu cred ca notele sunt atat de relevante pe cat este media. Mi se pare ca nota la purtare trebuie, firesc, sa fie 10, iar limita mediei generale sa fie 8, 50. Oricum, te poti interesa mai concret in cadrul instituiei de invatamant aferente.

| lazzaruss34 explică (pentru Amis):

Nota la purtare e 10!

| mimiter a răspuns:

Da. Primesti bursa de la 8, 50 in sus