| DjQwesst a întrebat:

Puteti sa-mi dati si mie un link care sa aiba informatii despre balanta si cum se folosea?

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Balanta are 2 talere atarnate la capetele unui brat orizontal sprijinit exact la mijloc pe un alt brat vertical adica in forma literei T. Pe unul din talere se aseza ceea ce era de cantarit ceea ce facea ca talerele sa fie dezechilibrate. Urma echilibrarea balantei care se facea prin adaugarea de greutati cu valoarea cunoscuta pe celalalt taler.In momentul in care cele doua talere se aflau exact la aceeasi inaltime se realiza cantarirea iar valoarea rezulta din totalul greutatilor folosite pentru echilibrare.Pentru precizie unele balante aveau si un ac/indicator care trebuia sa fie perfect vertical la finalul masuratorii.