| Riker a întrebat:

recent m-am apucat să studiez limba japoneză și în viitor am de gând să mă axez și pe alte limbi exotice/nordice precum daneza, suedeza.
Anul acesta am de gând să mă înscriu la facultate, și vă rog dacă îmi puteți spune spre ce facultate ar trebuie să mă orientez, avânt în vedere faptul că vreau să cunosc bine limbile exotice. happy

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Da, poti alege o alta facultate, dar ai nevoie de niste examene(cum sunt cambridge, ielts pentru limba engleza) care sa iti ateste cunostintele pentru limbile respective, e mai greu ca angajatorul sa te creada pe cuvant, pe cand daca urmezi limbi straine, pe diploma ta sunt scrise clare competentele de care dispui, plus ca ai un act care sa ateste lucrul asta.
Poti urma orice facultate: de la medicina si sa lucrezi intr-una din tarile respective, pana la management si sa te angajezi la o companie care are contracte cu diferite tari.
Ca o parere personala, faptul ca stii limbile astea(sau ca o sa le stii pe viitor) iti va deschide multe usi, pentru ca nu toata lumea se avanta sa invete o limba nordica, de exemplu. Un prieten e plecat in Danemarca de vreo 2 ani si nu stie o boaba de daneza, deci esti de apreciat. Mult succes in tot ce iti doresti!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La ce ti-ar folosi?

| costis a răspuns:

Neinspirat, toti japonezii vorbesc engleza. Iti recomand poloneza.

| anamariarot a răspuns:

Clar facultatea de limbi straine, dar din cate stiu eu, poti opta doar pentru doua limbi

| Riker explică (pentru anamariarot):

Da știu, dar tocmai de aceea nu vreau să merg la facultatea de limbi străini, pot să studiez și să învăț și singur limbile străine, ce vreau eu să știu este ce facultate ar trebui să urmez ca după terminarea studiilor împreună cu acele limbi, ca să pot găsi un job bine plătit.

| Riker explică (pentru anamariarot):

Mulțumesc mult! Cam ce pot face la managament? big grin

| anamariarot a răspuns (pentru Riker):

Nu sunt cea mai competenta persoana sa iti spuna, dar sigur poti lucra in domeniul afacerilor

| anamariarot a răspuns (pentru Riker):

Da, poti alege o alta facultate, dar ai nevoie de niste examene(cum sunt cambridge, ielts pentru limba engleza) care sa iti ateste cunostintele pentru limbile respective, e mai greu ca angajatorul sa te creada pe cuvant, pe cand daca urmezi limbi straine, pe diploma ta sunt scrise clare competentele de care dispui, plus ca ai un act care sa ateste lucrul asta.
Poti urma orice facultate: de la medicina si sa lucrezi intr-una din tarile respective, pana la management si sa te angajezi la o companie care are contracte cu diferite tari.
Ca o parere personala, faptul ca stii limbile astea(sau ca o sa le stii pe viitor) iti va deschide multe usi, pentru ca nu toata lumea se avanta sa invete o limba nordica, de exemplu. Un prieten e plecat in Danemarca de vreo 2 ani si nu stie o boaba de daneza, deci esti de apreciat. Mult succes in tot ce iti doresti!