| GodDamnItSon a întrebat:

recent m-am calificat la olimpiada de matematica, exista benefici care vin odata cu participarea la asemenea concursuri? Care sunt acelea? Se merita sa pierd din timpul meu pentru a invata pentru olimpiada? Nu stiu ce sa fac, sa merg sau sa nu merg?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Marele beneificiu este ca inveti tu. Fiecare clipa in care inveti este castigata, este un bun agonisit pentru tine, pe care nu il vei pierde toata viata. Intr-adevar, nu merita sa pierzi timpul cu altceva in afara de invatatura.

| gabriela2201 a răspuns:

Da,ti se dezvolta inteligenta mai repede. Plus, ai ocazia sa intalnesti oameni noi, mai schimbi locul. Pentru matematica, da, merita sa investesti din timpul tau.E printre putinele materii care chiar te ajuta in viata.

| icewolf a răspuns:

Maicamea spune ca daca castigi o olimpiada sau iei acum punctajmare scapi de examenul de admitere la liceu

| DavidMember a răspuns:

Sunt la profil mate-info,iar matematica avansata de la olimpiade,etc nu te ajuta deloc, ba mai mult, innebuneste, olimpiadele nu iti aduc tie niciun beneficiu, decat profesorilor parsivi carora li se maresc salariul daca au copii la nu stiu ce etapa. Parerea mea e ca olimpiadele trebuie evitate intr-o oarecare masura. Am fost si eu 2 ani consecutiv, in clasa a 6a(nationala), a 7a(judeteana) si dupa am realuzat ca e o aberatie. Nu am mai mers, iar profa de mate a prins ura pe mine.