| Losnams a întrebat:

Rog maxima seriozitate la maxima intrebare.
Sunt putin disperat de medii si nu vreau ca prietenul meu sa ma ia la medii, adica sa aiba mediile mai mari ca ale mele. Cum credeti ca ati putea sa nu mai fiu asa disperat de medii? PS:sunt in clasa a 7a

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Prin felul asta te stimulezi pe tine insuti si daca vrei ca sa nu te intreaca, invata mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Invatamant mult mai bine ca el, poti sa-l iei tu la medii si nu te mai stresezi dupa aceea.

| LetMeHelp a răspuns:

In primul rand, e importat sa elemini competitia asta inutila cu ceilalti. Concentreaza-te pe competita cu propria persoana, fii cea mai buna varianta a ta.
Nu e nimic rau sa iti doresti medii mari, dar nu trebuie sa devina un stres sau un complex. Cand vei creste nu te va intreba nimeni ce medii ai avut in clasa a 7a.
Invata pentru tine, urmeaza un examen peste un an si ceva, mentine mediile cat de sus poti, dar scopul e sa iti ramana ceva in cap. Degeaba ai zece pe linie daca nu stii sa te exprimi corect.

| DenisaFMM69 a răspuns:

Bună happy și eu sunt tot clasa a7a, nu te mai îngrijora atât, doar fă ceva inteligent sa Îți iasă media, de exemplu...sa inveți... da știu ca nu e o idee strălucită dar totuși, sau ca și oamenii normali COPIAZĂ, e pentru o cauza nobilă și anume sa nu te bată mă-ta cu coada de la mătură ca tu ai luat media mai mică?

| Losnams explică (pentru DenisaFMM69):

Nu, nu ma bate nimeni daca am media mai mica.

| DenisaFMM69 a răspuns (pentru Losnams):

Glumeam happy oricum dacă chiar înveți mai bine ca el o sa ai media mare pentru ca profesorii țin cont și de asta când dau note la sfârșitul anului. Nu funcționează doar sa ai note bune și gata, contează informația acumulata, iar rezultatul adevărat o sa vina la sfârșitul clasei a 8a happy adică la evaluare sau chiar și la simulări, succes la scoala

| Losnams explică (pentru DenisaFMM69):

Mersi la fel

| raducatalin22 a răspuns:

Gandeste asa, nu notele conteaza, ci informatia cu care ramai, cu ea intri in liceu, unde adevarata medie(nota) o sa fie aceea de la BAC, pana una alta ajungem la vorba parintilor, "invanta pentru tine" nu pentru note.