| anonim_4396 a întrebat:

Situatia vine cam asa: prietenul meu e in ultimul an la facultate, are doua restante si nu a dat examenul de licenta in sesiunea de vara. Unii spun ca ar trebui sa plateasca tot anul de facultate si apoi sa dea licenta, mie nu mi se pare ca are sens, din moment ce la restul materiilor a trecut. Intrebarea e, cat poate amana pana sa dea licenta si ce ar trebui sa plateasca? Poate ati mai auzit situatii asemanatoare, m-ar ajuta. Multumesc!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Plătește anul, dă restanțele în sesiuni de restanțe, dă licența în sesiuni de licențe.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Plateste restantele alea si eventual licenta. Nu e mai simplu sa intrebe la secretariat? Zic si eu...

| RainbowD a răspuns:

Salut. Depinde de politica facultății. La mine la facultate se poate amâna licența maxim 2 ani. Dacă nu reușești sa îți iei examenele pana la licență exista 2 variante:

1) Ori te exmatriculeaza facultatea automat

2) Ori depui cerere la decan pentru a întra în an complementar și a plăti doar restanțele la materiale pe care le ai, la noi ii 100 de lei/credit taxa, pentru cei care sunt în an complementar. Și îți susți examenele restanțe în timpul sesiunii, iar în sesiunea de licență de vara/iarna îți dai examenul de licență după ce promovezi examenele restante. Mai bine întrebi la secretariatul facultății respective.