| XxT3rIbL3xX a întrebat:

Stie cineva cum se procedează anul asta cu scoala?
Gen eu am participat online si am facut temele la unele materii dar mai sunt in jur de 3-4 la care nu am facut nimic.
Am auzit ca nu se lasa repetenti sau corigenți, o fi adevărat? =)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut o conferință la nivelul Consiliului Județean. Doamna Ministră a spus clar că nu se vor lăsa corigenți în acest an școlar.

De asemenea, poți refuza să ți se pună note, iar dacă nu ai numărul de note (care se calculează în funcție de nr de ore totale la disciplina respectivă + 1), media de pe semestrul 2 se va încheia cu aceleași note obținute pe semestrul 1.

| XxT3rIbL3xX explică (pentru anonim_4396):

Am profesori care spun ca nu e asa
Si ca vor lasa corigenți (e o metodă de a ne face teme sau sa fim prezenti la ore online?)

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxT3rIbL3xX):

Situații clare de încheiere a anului școlar 2019-2020.

Prima situație

Dacă elevul are două note, media poate fi încheiată.

A doua situație

Dacă elevul are o singură notă, cea de a doua notă poate fi valorificată pe baza prezenței și activității la cursurile online, NUMAI în cazul în care părintele (pentru elevii minori - sub 18 ani) sau elevul major (peste 18 ani) își exprimă acordul în mod EXPRES.

A treia situație

Dacă elevul are o SINGURĂ notă, iar activitatea la cursurile online nu a fost notată din cauza imposibilității valorificării acesteia sau din cauza refuzului pentru notarea elevului (din a doua situație), atunci cea de-a doua notă o va reprezenta media de pe primul semestru.

A patra situație

Dacă elevul nu are NICIO notă, atunci media anuală va fi media încheiată pe primul semestru la disciplina în cauză.

Situația specială

Daca după toate aceste situații (dacă niciuna dintre cele de mai sus nu este posibilă), iar elevul se află în situație de corigență, atunci elevul va fi notat pe o lucrare sau un proiect, care va fi în favoarea elevului. De această dată, nota aceasta va reprezenta media anuală la materia în cauză.

Cert este că, toate aceste situații sunt în favoarea elevului. Nu văd vreo posibilitate să te lase corigent, decât daca pe primul semestru ai avut media sub 5, iar pe al doilea semestru nu ai nicio notă.

Dar dacă ai media 4 pe primul semestru (adică ești corigent), iar pe al doilea semestru ai numai o notă de 6, deși trebuie să ai cel puțin doua note ca să treci, se va acorda o notă care va fi echivalată cu media din primul semestru la materia în cauză.