| Shinderiu a întrebat:

Sunt clasa a 6 a si pur și simplu sunt foarte stresat din cauza scolii. La majoritatea materiilor o duc destul de bine, dar la matematica sunt praf si când iau o nota mica ma descurajez și mai tare, parca nu pot sa rețin nimic, uneori când stau sa ma gândesc ca mai e puțin și dam teste, teza îmi vine dintr-o data sa plâng. Nu știu ce sa fac sa nu mai stau cu tot stresul asta. Va rog nu dați raspunsuri în gluma, chiar am nevoie de ajutor.

Răspuns Apreciat de Editori
| lovelessAlex24 a răspuns:

In primul rand incearca sa te linisteti.Trage aer in piept sau bea o ceasca de ceai, ce ti se potriveste, si apoi incearca sa inveti ce ai nevoie sa inveti si daca ai exercitii facute foloseste-le ca exemple si studiaza-le ca sa continui mai departe.Incearca macar o ora pe zi sa inveti teoreme sau formule sau orice ai tu nevoie si dupa incearca sa faci cat mai multe exercitii in intervalul ala.Totusi,ar trebui sa incerci sa inveti dupa ce vii de la scoala sau o ora sau doua dupa ce vii, sa nu te apuci tarziu.Ai putea de asemenea sa vorbesti cu parintii tai sa vada daca te pot da la meditatie la mate cu un profesor rabdator si cumsecade, ca sa-ti ridici nivelul putin cate putin.Asta-i ce cred eu ca ai putea sa faci sa iesi din situatia asta, dar in locul tau as mai astepta si pentru alti membri sa-ti raspunda, ar putea avea sugestii mai folositoare. Oricum, eu iti urez succes.

| Shinderiu explică:

Mulțumesc mult pentru răspuns, dar problema e ca eu nu prea am cum sa invat de cat de la 21 în sus pentru ca pana atunci o ajut pe mama mea și trebuie sa stau cu fratele meu. Mai am timp după și dimineața.

| lovelessAlex24 a răspuns:

Atunci incearca 20-30 de minute sa studiezi dupa ce termini cu treburile sau sa incerci dimineata.Trebuie sa iei in serios romana si matematica, in orice clasa ai fi.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta ar fi un motiv foarte buns a te ambitionezi si sa muncesti mai mult la matematica, facand zilnic exercitii si probleme, iar in weekend stand chiar cate 3-4 ore sa rezolvi.
Matematica se invata doar facand exercitii si probleme.

| gothicbat a răspuns:

Liniștește-te, ești abia clasa a 6-a. laughing
Să vezi cum o să fie într-a 12-a sau la facultate.

| Anonim103723 a răspuns:

Asa e și la mine, trebuie să fii ambițios să ai curaj, până la urmă dai tot ce poti. Gândește la bine. Practica un sport, Poti sa te inscrii la meditații sau la ceva gen concursuri, ai o viață, trebuie să te bucuri de i-a, nu te mai stresa eu ma gandesc de familie sa nu moara, încearcă să îți faci mai mult timp pentru învățat, numai te juca pe telefon PS, Xbox etc. Și dacă nu esti ordonat cu un program Fa-ti! Este foarte important. Poti sa și vorbesti mai mult cu familia, sa ii zici situația, vorbește cu prietenii dacă ești îndrăgit de fotbal, ca mine sau de alt sport poti discuta de acel sport, și tot așa și sa nu iti pui banii în pastile și portarii. Nu uita nici de familie, sa o iubesti, nici de școală, nici de sănătate și nici de sporturi. Sper ca te-am ajutat

| Shinderiu explică (pentru Anonim103723):

Mulțumesc, apropo fac fotbal și karate, uneori chiar din cauza asta nu pot învăța foarte bine, pentru ca merg acolo și vin târziu acasă.